Kit harapnak meg a kutyák?

Sajnos évről-évre hallhatunk súlyos kimenetelű kutyaharapásokról, melynek elszenvedői gyakran idősebb emberek és gyerekek. Azt gondolnánk, hogy csak a kóbor kutyák jelentenek veszélyt ránk, ám a támadások nagy részét a szörnyűség bekövetkeztéig ártatlannak és barátságosnak ismert házi kedvencek követik el. Nem véletlen, hogy a téma a kutatók érdeklődését is felkeltette, így készítettek is egy tanulmányt, melyben a harapásos esetekkel foglalkoznak.

20180310_enkedvencem_harap_cikk_kicsiA kutyák az ember legjobb barátai, ám mélyen bennük is működhetnek olyan ösztönök, melyektől könnyen veszélyessé válhatnak. A nevelés és a szocializáció fontos tényező abban, hogy kedvencünk megtanulja az emberek és más állatok közötti viselkedési normákat, ám a felelőtlen állattartás és a kóbor kutyák problémája miatt nem mindig lehetünk nyugodtak, ha szembetalálkozunk egy ebbel. Sajnos a legbékésebb kutyából is előtörhet az agresszió valamilyen külső tényező, például tűzijáték vagy mennydörgés hatására, az őrzésre, vadászatra idomított állatok pedig különösen veszélyesek lehetnek. Nem véletlen, hogy a tömegközlekedési eszközökön szigorúan szabályozzák az állatok szállítását és a kerítéseken található „Vigyázz, a kutya harap!” táblák sem díszként funkcionálnak. Még az ismerősöknél sem feltétlen vagyunk biztonságban, hiszen előfordul, hogy az alapvetően mindenkivel barátságos kutya kivételezik velünk, és előszeretettel csattogtatja ránk a fogait, rosszabb esetben oda is kap. De miért lehet ez?

Brit kutatók pontosan erre voltak kíváncsiak, így hatszáz embert bevonva végeztek egy felmérést, hogy kiderüljön, kik azok, akikre a kutyák valamilyen okból kifolyólag agresszívebben reagálnak. A Liverpooli Egyetem munkatársainak eredményeiből az derült ki, hogy a megkérdezett hatszáz ember 25%-át harapta már meg kutya, ami némileg csökkentette a megvizsgálandó esetek számát. A pórul járt alanyokra pillantva hamar feltűnt, hogy nagy részük (81%) férfi, így a nők talán nagyobb biztonságban vannak. Az is biztos, hogy a kutyatartók sokkal gyakrabban szenvednek el harapást, mint azok, akik nem tartanak kutyát, és a kutatásból az is kiderült, hogy az idegesség is döntő tényező lehet, hiszen a nyugodtabb embereket ritkábban találják meg a harapós jószágok. Nem meglepő, de az esetek több mint a felében idegen kutya az „elkövető”, a harapások veszélyességét pedig az is jelzi, hogy az áldozatok 33%-ának orvosi ellátásra volt szüksége. Fontos tehát, hogy odafigyelj kutyád jelzéseire, és már kölyökkorától tanítsd meg neki a megfelelő viselkedést, valamint győződj meg arról, hogy kedvenced nem tehet kárt másban, amikor együtt mozdultok ki otthonról!

Van olyan, akit a te kutyád sem igazán kedvel? Szerinted mi okból? Írd le kommentben ide, a kutyABC posztja alá!

2018. március 29.