Elbutultak a cicák az ember mellett?

Ha intelligenciáról van szó, a háziállataink közül a kutya előbb jut eszünkbe, mint macska, pedig utóbbi is kirívóan okos kis élőlény, bár egyes kutatások szerint az ebek valóban lekörözik a cicákat. Más kutatások, mint például ez itt, viszont azt szemléltetik, hogy a macskáknak is helyén van az esze, de a legújabb tudományos eredmények szerint ennél még jobb lehetett a helyzet a háziasítás előtt. 

A Royal Society Open Science című folyóiratban nemrég megjelent egy tanulmány, mely azért jött létre, hogy a jelenlegi ismereteinknek megfelelően ismételjék meg azokat a kutatásokat, amelyeket az 1960-70-es években folytattak a macskák agytérfogatának alakulásával kapcsolatban. Akkor az európai vadmacskák koponyáját vetették össze a házimacskákéval, ám mára kiderült, hogy kedvenceink őseinek sokkal inkább az afrikai vadmacskák tekinthetők, ezért most a köztük lévő különbségeket is megvizsgálták. 

A korábbi eredményekhez hasonlóan ezúttal is azt találták a tudósok, hogy a házimacskák koponyája, így agytérfogata kimutathatóan csökkent az ember mellett töltött évezredek alatt, tehát a vadmacskák agya valóban nagyobb a cicákénál. A folyamatért a háziasítással járó szelekció a felelős, ugyanis az emberek az alapján válogatták ki a macskákat, hogy melyikük szelídebb, jobban kezelhető, így generációról generációra alakult át a cicák agyának fejlődése, ami együtt járt a félelemérzet mérséklődésével is.  

A csökkenő koponya- és agytérfogat azonban nem feltétlen jelent egyet az intelligencia szintjének csökkenésével, ugyanis azt leginkább neuronok számából lehet megállapítani. Ha kizárólag az agy mérete számítana, akkor az azt jelentené, hogy egy bálna intelligensebb az embernél, amiről szó sincs. Mindemellett a tudósok azt is megjegyzik, hogy ma is élő fajok összehasonlításával nem feltétlen tudunk helyes következtetéseket levonni több ezer évvel ezelőtt kezdődő folyamatokra, ezért további kutatásokra lenne szükség a témában.  

Ha tetszett a cikk, oszd meg az ismerőseiddel! 

Forrás: livescience.com 
2022. március 14.