Tudta, hogy az első klónozott kutyának is élnek klónjai?

Nemrég számoltunk be az egyik japán cég forradalmi robotkutyájáról, mely mozdulataiban és viselkedésében bármennyire is próbálja utánozni az igazi kutyákat, mégsem nyújtja ugyanazt az élményt. A tudomány azonban már képes reprodukálni egy élő kutyát is, ám ennek helyességéről megoszlanak a vélemények. A tudósok klónozásban elért eredményei viszont mindenki számára érdekesek lehetnek.

20171205_enkedvencem_kutya_klón_cikkA világ legelső klónozott kutyája egy Snuppy nevű afgán agár volt, aki a Szöuli Nemzeti Egyetem kutatóinak hatalmas eredményeként látta meg a napvilágot 2005-ben. A sikeres klónozás akkor világraszóló szenzációnak számított, mára azonban már több száz kutyát klónoztak a tudósok, hogy minél tüzetesebben megvizsgálhassák az eljárás előnyeit és hátulütőit. Snuppy egy Tai nevű afgán agár donorsejtjeiből béranya segítségével jött a világra, majd az egyetem kampuszán nőtt fel. Ötéves korában az ő őssejtjeit felhasználva hoztak létre a tudósok új embriókat, szám szerint 94-et, amelyekből végül négy kölyök született. A kutatók tehát klónozott kutyát klónoztak, ami halmozott kockázatokat hordozhatott magában, ám az erről szóló tanulmány szerint az eredmények összességében bíztatóak.

Még akkor is, ha a négy kiskutyából az egyik egy rejtélyes hasmenéses megbetegedés következtében fiatalon elpusztult, hiszen három testvére azóta is él és virul, remek egészségnek örvendve, immár hét évesen. Snuppy és Tai fejlődése és élete normális volt egészen addig, amíg a rák egy-egy típusa meg nem támadta őket. Tai tizenkét évesen, míg klónja Snuppy tízévesen költözött az örök vadászmezőkre, ezért felmerült a kérdés, hogy a klónozott ebek gyorsabban öregednek-e, rövidebb-e az élettartamuk és szenvednek-e velük született rendellenességektől. Snuppy életben maradt klónjai azonban rácáfolnak a tudósok félelmeire, és azt bizonyítják, hogy a klónozás kevesebb mellékhatással járhat, mint azt eddig gondoltuk.

2017. december 18.