Kutyás szólások és közmondások

A hétköznapi beszéd fontos részét képezik a közmondások és a szólások, melyek közül több is reflektál valamilyen állatra, de főleg a kutyákra és a macskákra. A cicás közmondások közül párat már megvizsgáltunk egy korábbi írásunkban, ezért itt az ideje, hogy a kutyákkal kapcsolatos szólásokkal is foglalkozzunk.

1. Irigy, mint a kutya

Ha megkérnénk néhány kutyagazdit, hogy soroljanak fel tíz tulajdonságot, mely az ebekhez köthető, akkor az irigység nem valószínű, hogy szerepelne a listán, a fenti szólás mégis igencsak elterjedt a köznyelvben. Az oka az lehet, hogy a legtöbb kutya féltve őrzi az elé tett finom falatokat, és nem szereti, ha evés közben közelítünk, vagy az eleségük után nyúlunk, és ennek gyakran morgással, vicsorítással is hangot adnak. Ez ösztönös viselkedés, ám egy kis neveléssel elérheted, hogy bármikor elvehesd kedvenced elől az ételt, ami főleg akkor jöhet jól, ha utcán talált vagy udvarra behajított, ismeretlen eredetű „finomságot” rágcsál.

2. A hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát

Sajnos a realitás és az életünkben szerzett tapasztalatok miatt érezhetjük, hogy ebben a közmondásban van egy kis költői túlzás, mindenesetre a lényegét mindenki jól értheti. Hazudni nem túl kifizetődő dolog, hiszen egy idő után úgyis kiderül az igazság, ezért hosszú távon az őszinteség sokkal hasznosabbnak bizonyul.

3. Egyik kutya, másik eb

Erre tökéletesen rímel egy másik, gyakran használt szólásunk: egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz. Olyankor szoktuk használni, ha két ember vagy dolog bizonyos tulajdonságaiban vagy esetleg cselekedetei alapján nagy hasonlóságot mutat, ami inkább negatív fényben tünteti fel őket. Mondhatnánk azt is, hogy egyik sem különb a másiknál, vagy mindketten ugyanolyan javíthatatlan kutyaütők.

4. Kutyából nem lesz szalonna

Szintén egy gyakran használt szólásról van szó, melynek a jelentését mindenki ismeri. Olyan emberek esetében szoktuk használni, akik fűt-fát ígérve szabadkoznak, hogy bizonyos rossz tulajdonságukon, szokásukon a lehető leghamarabb változtatni fognak, ám mindenki tudja, hogy végül úgysem történik semmi. Az, hogy ez a szólás miért pont „szalonnával” terjedt el, rejtély, ugyanis „kolbásszal” legalább ugyanannyira működhetne.

5. Amelyik kutya ugat, az nem harap

Az már ebben a cikkben is kiderült, hogy a kutyák hangjuk változtatásával próbálnak nagyobbnak, veszélyesebbnek tűnni, de hasonló jelenség gyakran az emberek között is előfordul. Biztosan te is találkoztál már olyannal, aki nagyhangú és harsány, mondandója túlzott magabiztosságra utal, ám a valóságban a légynek sem tudna ártani, sőt, gyakran képtelen arra, hogy a nagy szavakat cselekvésbe fordítsa át.

Ha te is tudsz kutyás szólásokat és közmondásokat az eredetük történetével együtt, vagy kíváncsi vagy valamelyikük jelentésére, akkor látogass el Facebook-oldalunkra, írj nekünk privát üzenetet, és természetesen lájkolj is minket, ha még nem tetted meg!

20170122_enkedvencem_kutyas_kozmondasok_cikk_kicsi

 

2017. január 27.