Jogosítvány kutyához?

A környező országokban már akad rá példa, hogy a kutyatartást tanfolyamhoz kötik, és a közeljövőben Magyarország is elindulhat ezen az úton, hiszen szeptembertől komplex edukációs programot indít a Nébih, Gazdijogsi néven. Egyelőre nem lesz ugyan kötelező érvényű, de a hosszabb távú célok között szerepel, hogy képzéshez kössék a kutyavásárlást, illetve az örökbefogadást hazánkban.

Miért jött létre a Gazdijogsi program?

A Nébih munkatársai az ellenőrzéseik során számos elkeserítő körülmények között sínylődő kutyával találkoztak. A szaporított, viadalra nevelt és rosszul tartott ebek sarkallták a szakembereket arra, hogy a Nemzeti Állatvédelmi Program keretein belül társadalmi párbeszédet nyissanak, és kikérjék a gazdik véleményét arról, hogy mi lenne a helyes megoldás a problémára. Az elmúlt hónapokban az Agrárminisztérium által is támogatott online kérdőívet 260 ezernél is többen töltötték ki, a válaszokból pedig egyértelműen kiderült, hogy a gazdik is jó ötletnek tartják, hogy ismeretterjesztéssel magasabb szintre lépjen az állattartói kultúra Magyarországon. A válaszadók 99,4%-a például úgy gondolja, hogy a felelős állattartásra való nevelést már kisgyermekkorban el kell kezdeni.

Mi a program célja és milyen eszközökkel szeretnék azt elérni?

A Gazdijogsi program célja, hogy közérthető módon, alapos gyakorlati és elméleti tudással ruházzák fel a hazai kutyagazdikat, akik így teljes felelősséggel gondoskodhatnak majd kedvencükről. Első lépésként idén szeptembertől önkéntes, ingyenes online képzés indult a gazdijogsi.hu-n, amely kitér a kutyaválasztás szempontjaira, az anatómiai és élettani alapismeretekre, a kutyák alapvető szükségleteire, viselkedési formáira és viselkedési problémáira, illetve a kutyatartás jogi szabályozásaira is. Hosszabb távon egyéb állattartóknak szóló képzésekre, konferenciákra és szabadtéri rendezvényekre is számíthatunk.

Te mivel egészítenéd még ki a Gazdijogsi programot? Írd le kommentben a kutyABC Facebook-oldal posztja alatt!

Forrás: Nébih
2021. szeptember 20.