Van, ahol tanuláshoz kötik a kutyatartást

A felelőtlen állattartás nem csak hazánkban jelent problémát. Az illegális tenyészetek, a kóbor kutyák, az állatkínzás és a kutyatámadások a szomszédos országokban is nehézségeket okoznak, ám eddig közülük talán Ausztria tette a legtöbb lépést, hogy elejét vegye a visszaéléseknek, az erőszaknak és a baleseteknek. Tavaly nyártól új szabályozást vezettek be, így még szigorúbbá váltak a feltételek az állattartáshoz. Lássuk, miket kell teljesítenie egy új gazdinak nyugati szomszédainknál! 

Ahogy fentebb is említettük, Ausztria már korábban is komoly lépéseket tett afelé, hogy helyes mederbe terelje a kutyatartást, ám a szabályozások csak egy szűk réteget érintettek a gazdik közül, hiszen kötelező tanfolyamon csak azoknak kellett részt vennie, akik olyan kutyát szerettek volna, amely szerepel a központilag veszélyesnek nyilvánított fajtákat felsoroló listán. Nekik 2010 óta kell elvégezniük egy tanfolyamot, és meg kell szerezniük a megfelelő tanúsítványt, ráadásul az azóta életbe lépő szigorítások miatt szájkosarat és pórázt is kötelező alkalmazniuk, amelyek hiányában bírságra számíthatnak. Az alkoholfogyasztást is korlátozzák a számukra, ha ilyen kutyát sétáltatnak, hiszen a korábbi tragédiák egy részében az ittasság is szerepet játszott. A megengedett határérték 0,5 ezrelék, akárcsak a vezetésnél. A megszerzett tanúsítványt ezek mellett még két évente meg is kell újítaniuk. Ezek az intézkedések egyértelműen a kutyák által elkövetett támadások elkerülését célozzák, a tavaly nyártól bevezetett szabályok azonban ennél sokrétűbb tudást várnak el a kutyagazdiktól.

Azoknak a gazdiknak, akik korábban nem tartottak kutyát két évnél tovább, és új kis kedvencet szeretnének, részt kell venniük egy négy órás kurzuson, és szintén tanúsítványt kell szerezniük. Tavalytól tehát nemcsak a veszélyes kutyákat tartókra vonatkoznak kötelezettségek, hanem szinte az összes országban lakó gazdira! A tanfolyamon szóba kerül, hogy honnan és hogyan érdemes új kiskutyát választani, így az illegális tenyészetektől mindenkit eltántorítanak az előadók. Felkészítik a gazdikat a rájuk váró feladatokra, a gondozással és neveléssel kapcsolatos teendőkre, elmagyarázzák a jogszabályokat, és tudatosítják az emberekben az állattartással járó felelősséget. Bécsben, Stájerországban és Felső-Ausztriában már jól működik a rendszer, mi pedig kíváncsian várjuk, hogy a gazdik nevelése milyen hosszútávú eredményekkel jár majd így, hogy a tanúsítványhoz csak a részvétel szükséges, vizsgát viszont nem kell tenni.

Habár Magyarországon ilyen kurzuson nem kötelező részt venni, érdemes önállóan felkészülni a kutyatartással járó feladatokra. Az ADAPTIL Blogon gyakorlatilag egy online kiskutya kurzuson vehetsz részt a  kölyökkutya program keretein belül, amelyre itt tudsz feliratkozni! Ha elég magabiztosnak érzed magad, akkor töltsd ki kiskutyás tesztünket!  

Forrás: vaol.hu
2020. január 17.