Hogyan reagálnak a kutyák a gügyögésre?

Ahogy a kisgyerekeknél, úgy egy édes kiskutyánál is nehéz megállni, hogy ne beszéljünk hozzá aranyosan gügyögve. Arról már korábban írtunk, hogy a kutyák nemcsak az emberi beszédet, de a hangsúlyt is képesek értelmezni, így felmerülhet a kérdés, hogy hogyan reagálnak arra, ha az ember a megszokottnál magasabb hangon, gőgicsélve szól hozzájuk.

Ahhoz, hogy ez kiderüljön a Lyoni Egyetem munkatársa Nicolas Mathevon és csapata először harminc kutyaimádó hölgy hangját rögzítette, miközben azok ebekről készült képeket nézegettek. A kutatásban résztvevők jellemzően a következő kifejezéseket használták:

  • „Szia, te cukiság!”
  • „Na, ki a jó fiú?”
  • „Gyere ide!”
  • „Micsoda jófiú!”

Később ugyanezeket a mondatokat el kellett ismételniük egy másik emberhez intézve. A két felvétel természetesen nagyon eltért egymástól, ugyanis a tesztalanyok nagy része a kutyákhoz magas hangon gügyögve, már-már énekelve beszélt, attól függetlenül, hogy a képen látható példány kölyök volt vagy felnőtt. Embertársaikhoz természetesen nem ilyen hanglejtéssel szóltak.

20170717_enkedvencem_kutya_gügyögés_cikk

A kutatók a hangfelvételeket egy New York-i állatmenhelyre vitték, ahol tíz kölyök és tíz felnőtt kutyának játszották le őket. Az állatok reakcióit videóra rögzítették, a megfigyeltekből pedig tanulmányt írtak, melyet a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban közöltek. Az eredmények szerint a kölyökkutyák közül kilenc reagált feltűnően a gügyögésekre, hiszen a hangokat meghallva egyből a hangszóró felé rohantak, és játékra készen álltak, míg a kísérletben résztvevő nők emberhez intézett szavaira nem igen reagáltak. A felnőtt kutyáknál már egészen más volt a helyzet. Ők egyik hangfelvétel hallatán sem jöttek lázba, ami azt mutathatja, hogy a felnőtt kutyáknak már sokkal inkább szükségük van a személyes jelenlétre vagy az ismerős hangra ahhoz, hogy aktívabban reagáljanak.

2017. július 27.