Egy 20 évig tartó kutatás meglepő eredményei

Egy nagyszabású kísérlet során a tudósok közel húsz évig figyeltek macskatartó családokban élő gyerekeket, mert arra voltak kíváncsiak, hogy a cicák milyen hatással vannak a fejlődésükre, illetve okozhatnak-e olyan problémát, mely a felnőttkorukat is meghatározhatja. A kezdeti eredmények alapján a macskatartás korántsem tűnt kockázatmentesnek, de tovább kutakodva, a szakemberek újabb felfedezéseket tettek.

20170301_enkedvencem_macska_mentális_cikkNagy fába vágták a fejszéjüket a University College London kutatói, akik 1991-ben elhatározták, hogy végigkísérik ötezer, 1991-1992-ben született gyerek életét egészen a felnőtté válásukig. A kutatás kezdeti fázisában a tudósok összefüggést láttak a pubertáskori pszichotikus tünetek és a macskatartás között, amiből arra következtettek, hogy a cicák hordozhatnak valamit, ami növeli bizonyos mentális betegségek, például a skizofrénia kialakulásának kockázatát. Elkezdtek gyanakodni a Toxoplasma gondii nevű, a toxoplazmózis nevű betegséget okozó parazitára, amelyről ebben a cikkünkben már említést tettünk, mivel a vadászatok során elejtett zsákmányok (köztigazdák) elfogyasztásával a macskák válnak az élősködő végső gazdáivá, ezzel potenciálisan veszélyeztetve a család egészségét.

A tudósok később több olyan tényezőt is bevontak a vizsgálatba, mint a háztartások zsúfoltsága vagy a társadalmi és gazdasági helyzet, ami alapján megváltoztatták addigi álláspontjukat, és arra a következtetésre jutottak, hogy a macskák sem a terhesség alatt, sem később nem jelentenek veszélyt a gyermekek szellemi egészségére, és nincs szerepük a felnőttkori mentális betegségek kialakulásában sem. Fontos azonban kiemelni, hogy a Toxoplasma gondii továbbra is veszélyes parazitának számít, hiszen a terhesség során bekövetkező fertőződést követően a gyermek egészségkárosodását okozhatja. A fertőzés megelőzése szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír a megfelelő személyi higiéne.

2017. március 10.