Toxoplazmózis – a veszély, amely mindenhol jelen van

Sokan nem is hallottak még a toxoplazmózisról, pedig az emberek nagy része már átesett a fertőzésen, melyet az egész világon elterjedt, Toxoplasma gondii nevű egysejtű okoz. A betegség terjedéséhez nagyban hozzájárulnak a macskák, ám egy kis odafigyeléssel te is elkerülheted a bajt.

A kórokozó végső gazdái a különböző macskafélék, de köztigazda szinte minden emlős és madár is lehet. A fertőzni képes oociszták a végső gazda bélcsatornájában fejlődnek ki, és a bélsárral ürülnek. Mi emberek leggyakrabban nem elég alaposan megmosott vagy megfőzött étellel, illetve piszkos kezünkkel visszük be a szervezetünkbe. Az oociszták alakot váltva először a nagy falósejtekbe jutnak, majd a véráramon keresztül gyakorlatilag bárhová eljuthatnak, végül cisztát hoznak létre, melyben lassan szaporodnak. A macskák általában egy ilyen cisztákkal rendelkező köztigazda (pl. rágcsálók, madarak) elfogyasztásával fertőződnek meg, így válnak végső gazdává. Az átlag emberben rendszerint enyhe, influenzaszerű tüneteket okoz, a legyengült immunrendszerűeknél azonban egész komolyak is lehetnek a tünetek. A toxoplazmózis leginkább a magzatot veszélyezteti, a legnagyobb veszély az első trimeszterben fenyeget, így a kismamáknak különösen körültekintőnek kell lenniük.

Ha szeretnél többet megtudni a toxoplazmózisról, illetve a szükséges óvintézkedésekről, akkor nézd meg az alábbi videót:

2016. május 19.