Angliában már kötelező a mikrochip a cicáknak is

A kutyák számára már Magyarországon is évek óta kötelező a mikrochip beültetése, amely segít beazonosítani a kóborló állat gazdiját. Cicák számára is van lehetőség mikrochip beültetésére, ám hazánkban ez még nem kötelező érvényű, viszont egy új angol rendelet precedenst teremthet. 

Márciusban lépett életbe az a jogszabály Angliában, amely immár a cicagazdikat is kötelezi arra, hogy ültessenek mikrochipet 20 hetesnél idősebb kedvencük bőre alá. Ráadásul nem is kaptak olyan sok időt, hogy eleget tegyenek a törvény által előírt beavatkozásnak, ugyanis 2024. június 10-ig minden macskát el kell látni az adataikat tartalmazó chippel. Motivációval viszont szolgáltak a törvényhozók, ugyanis több mint 200.000 forintnak megfelelő fontot kell befizetnie annak, aki elmulasztja a chip beszerzését, és három hét elteltével sem pótolja az elmaradást. 

A lépés drasztikusnak tűnhet, ám számos érv szól a mikrochip beültetése mellett. A szabadon tartott cicák jobban ki vannak téve a sérülés veszélyének, így baleset esetén azonnal el tudják érni a gazdijukat. Ha egy macska túlságosan messze kóborolna vagy befogják az utcán, abban az esetben is biztosabb módszer a mikrochip, mint egy elérhetőségekkel ellátott nyakörv, amely könnyen eltávolítható, illetve el is szakadhat. A mikrochip ráadásul lehetőséget teremt arra, hogy csak a saját kedvencünk által nyitható macskaajtót szereljünk fel a bejárati vagy hátsó ajtóra.  

Előfordulhat, hogy a mindig hazajáró kis kedvenc valamilyen ijesztő behatás, például a tűzijáték miatt túl messzire menekül ahhoz, hogy hazataláljon, a megtalálásában viszont sokat segíthet a chip. Ezen kívül sokan olyan macskát is befogadnak magukhoz, akinek van gazdija, az ebből fakadó vitákat pedig könnyen rövidre zárhatja a mikrochip leolvasása.  

A lakásban tartott cicák esetében is fennáll a szökés lehetősége egy óvatlan ajtónyitásnál, utazás vagy állatorvosi vizitek során, illetve tömegközelkedésen, ezért az ő esetükben sem teljesen haszontalan a chip.  

Sokan ódzkodnak a chipektől, pedig a kutyáknál és macskáknál használt mikrochipek teljesen ártalmatlanok az állatok számára. A rizsszemnyi kapszulában egy antenna, illetve egy mikrochip foglal helyet, amely egy 15 számjegyből álló egyedi kódot hordoz magában. A chipek nem igényelnek energiaforrást, és olyan alkatrészeik sincsenek, melyek felsérthetnék kedvenceink bőrét, sőt, anyaguk sem vált ki ellenreakciót az állatok szervezetében. Egyszóval veszélytelenek. 

Te mit szólnál, ha Magyarországon is kötelezővé válna a mikrochip cicák esetében is? Írd le a véleményed a Facebookon! 

Forrás: Facebook 
2023. június 19.