5 meglepő tény a macskákról

Ha szereted a macskákat, bizonyára sok mindent tudsz róluk, de szőrös kis kedvenceink mindig tartogatnak számunkra valamilyen meglepetést. Az alábbiakban igyekeztünk olyan érdekességeket gyűjteni a cicákról, amelyek kevésbé ismertek. Lássuk van-e olyan, ami neked is újdonság!

1. A kandúrok kevesebb ideig élnek 

Kutatások szerint a nőstény macskák várható életkora 15 év, a hím egyedek viszont két évvel rövidebb ideig, azaz 13 évig élnek átlagosan. A rövidebb élettartam egyik legfőbb oka, hogy a kandúrok nagyobb kockázatot vállalnak például a párkeresés során, ám ivartalanítással ezt a veszélyforrást könnyen kivédhetjük.

2. A területük viszont nagyobb a nőstényekénél 

A várható életkort az is befolyásolhatja, hogy a kandúroknak körülbelül tízszer nagyobb területet kell megvédeniük, mint a nőstény macskáknak. A nagy terület szintén a párkereséssel van összefüggésben, ugyanis általában a hímek tesznek meg nagyobb távolságot párzási időszakban, így az általuk felügyelt territórium akár több nőstény területével is átfedésben lehet. 

3. A legtöbb vörös macska kandúr 

A „vörös gén”, amely a különleges, narancsos színt okozza az X-kromoszómában található meg. A nőstény macskák két X-kromoszómával rendelkeznek, tehát ahhoz, hogy az ő esetükben is kialakuljon a vörös szín, mindegyik szülőtől kell örökölniük egy-egy másolatot, míg a kandúroknál csak egy másolatra van szükség az X-kromoszómából, amelyet az anyukájuktól örökölnek. Ezért van az, hogy körülbelül háromszor annyi vörös kandúrral találkozhatunk, mint nősténnyel. Ha mindkét szülő vörös, akkor az összes kölyök vörös lesz az alomban.

 

4. Az egy alomból származó cicáknak nem feltétlenül ugyanaz az apukájuk 

A nőstények petesejteit akár különböző hímek is megtermékenyíthetik. A jelenség neve szuperfekundáció, és a macskák esetében elég gyakori, ugyanis a nőstény cicák tüzelési időszakban arra törekszenek, hogy minél több kandúrral párosodjanak növelve ezzel a teherbeesés esélyét. 

5. Majdnem az összes teknőctarka macska nőstény 

Ha teknőctarka cicával találkozol, az nagy valószínűséggel nőstény, hiszen a narancs és fekete színekért felelős géneket is az X-kromoszómák hordozzák, így egy nőstény cica két X-kromoszómával akár mindkét színt magán hordozhatja.  Kandúr teknőctarka egyedek elég ritkán fordulnak elő, mert az X- és Y-kromoszómájuk mellé egy extra X-kromoszómának is társulnia kell, ami ráadásul rendszerint nemzőképtelenséggel is jár. Csupán minden háromezredik teknőctarka lesz hím.   

 

 

Melyik érdekesség volt a legmeglepőbb a számodra? Írd meg nekünk a macskABC Facebook-oldalon! 

Forrás: petradar.org / Feliway Blog 
2024. október 15.