Miért billentik oldalra a fejüket a kutyák?

A közelmúltban több olyan furcsa szokásról is szót ejtettünk, mellyel a kutyák szórakoztatnak vagy elgondolkodtatnak minket. Ilyen például az első ránézésre vicces, ám bizonyos esetekben betegségre utaló farokkergetés, vagy a látszólag értelmetlen, lefekvés előtti forgolódás. Ezekhez hasonló jelenség, amikor a kutyák egyik oldalról a másikra billentik a fejüket, ám ebben az esetben nem létezik egységesen elfogadott magyarázat. Lássuk a lehetséges okokat!

1. Az a fránya orr

Stanley Coren, amerikai professzor a fejét billegető kutyáját elnézve kezdett el tanakodni a jelenség miértjén. Úgy döntött, hogy kutatásba kezd, ezért megkért 582 kutyagazdit, hogy osszák meg vele tapasztalataikat a kutyák eme furcsa szokásával kapcsolatban. A résztvevők mintegy hatvan százaléka állította, hogy a kedvence bizonyos esetekben oldalra dönti a fejét, de egyes fajták között jelentős eltérés mutatkozott. A laposabb orrú kutyáknál az arány 51%, míg a hosszabb orrú ebek esetében 71% volt. A tudós az eredményekből arra következtetett, hogy a kutyák nem látnak minket rendesen az orruktól, ezért fejük oldalra billentésével próbálnak jobb perspektívát találni. Ez a feltevés a rövidebb orrú ebek hasonló viselkedését azonban nem magyarázza.

2. Az a fránya fül

Biztos te is észrevetted már, hogy legtöbb esetben akkor dönti oldalra a fejét a kutyád, ha hallja a hangodat, illetve beszélsz hozzá. Innen ered az a megközelítés, hogy kedvenceink azért billentik félre a fejüket, mert nem hallanak minket elég jól. Ez bizonyos kutyák esetében akár helytálló is lehet, hiszen a lekonyuló vagy hátrahajló fül valóban megnehezítheti azt, hogy tisztán hallják a körülöttük lévő zajokat, a fej oldalra fordításával azonban szabadabbá válhat az út a hanghullámok előtt. Persze vannak olyan fajták, akiknél a fül mérete és formája nem indokolja ezt a fura szokást, így ez a magyarázat sem teljesen kielégítő.

3. „Nézd, milyen aranyos vagyok!”

A fej oldalra döntésének nem csak fizikai okai lehetnek. Egyes feltételezések szerint a kutyák minél feltűnőbb módon szeretnék a tudtunkra hozni, hogy érdeklődnek irántunk, ezért végzik a jelenlétünkben ezt a furcsa a fejmozgást. Mások szerint a jelenség egy hosszabb tanulási folyamat része lehet, mely a több évezredes együttélés során alakult ki. A kutyák felismerik, hogy a fejbillentés szórakoztató a számunkra, ezért a mi örömünkre – és persze jutalom falatok vagy simogatás reményében – többször is megismétlik.

A fenti feltevések közül tehát önmagában egyik sem magyarázza a kutyák fejbillentését, ám abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a buksijukat oldalra döntő ebeknél nem sok aranyosabb dolog létezik a világon. Győződj meg róla te is, és nézd meg az alábbi videót:

2017. október 16.