Végleg ellehetetlenülnek a szaporítók?

A kutyaszaporítók tevékenysége sok kérdést felvet, mivel ellenőrizetlen körülmények között született, származási igazolás nélküli kiskutyákkal kereskednek, ez pedig több problémát is maga után von. Lássuk, melyek ezek a problémák, és milyen szabályozással próbálják megnehezíteni az illegális állatkereskedők dolgát az illetékes hatóságok.

A szaporítók elleni leggyakrabban felhozott vád, hogy embertelen körülmények között tartják mind a szülőket, mind a megszületett kölyköket, amelynek súlyos egészségügyi következményei lehetnek. Valószínűleg ez nem mindannyiukra igaz, de tény, hogy számos bejelentés érkezik ilyen ügyben. További probléma, hogy származási igazolás nélkül nehezen visszakövethető az ilyen körülmények között született kiskutyák vérvonala, így a különböző fajtaspecifikus, örökletes rendellenességek kiküszöbölése is nehézkessé válik. A szaporítók kártékony gyakorlata a veszélyeztetett magyar fajták nyilvántartásában is fennakadásokat okoz. Mindezek tetejébe még a külföldi megítélésünk is csorbát szenved, hiszen számos EU-s tagállamból érkezett visszajelzés, miszerint hazánkból évente több tízezer kiskutyát szállítanak el törzskönyv nélkül és az előírtnál fiatalabb korban.

Itt volt tehát az ideje, hogy a hazai szabályozás véget vessen ennek a gyakorlatnak, hiszen eddig a kisállat-kereskedelemmel foglalkozóknak és a kutyaszaporítóknak nem kellett bejelenteniük a tevékenységüket a hatóságok felé. 2021. április 1-jétől viszont változik a helyzet, ugyanis a kedvtelésből tartott állatok forgalmazását végző vállalkozásoknak a helyileg illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél már be kell jelenteniük FELIR azonosítószám-köteles tevékenységüket. Ezzel a lépéssel a hatóságok számára ellenőrizhetővé válnak a szaporítók, akik így rákényszerülnek arra, hogy betartsák a tenyésztéssel és állatkereskedelemmel kapcsolatos előírásokat.

Szeretnéd, ha az ismerőseid is tudnának erről? Akkor oszd meg a kutyABC Facebook-oldal posztját itt!

Forrás: nébih

2021. március 12.