Toklász – mindenhol ott van, amerre kutyád bóklász’

Bizonyára neked is ismerős a helyzet, amikor nyáron a sétáltatás vagy szabadtéri bolondozás után kutyád szőréből kell szedegetned a beleragadt toklászt. A toklász egy fűféle, egészen pontosan az egérárpa termése, melynek hegyes részei sok bonyodalmat okozhatnak a kutyának és a gazdinak is. Ismerd fel a bajt, és tudd meg, mi a teendő!

A toklász felületét apró, egy irányba álló, horogszerű tüskék borítják, melyek szerencsétlen esetben igencsak megnehezítik a növényi rész eltávolítását a kutyákból. Leggyakrabban kedvenceink lábujjai közé, a fülükbe, a szemükbe vagy az orrjáratukba szorul, így komoly sérüléseket is okozhat. A lábujjak közé fúródott toklász gennyes gyulladást okoz, amelyet  kisebb-nagyobb, fájdalmas, pirosas duzzanat jelez. Jó esetben a toklász a csomó kifakadása után könnyen eltávolítható, de előfordul, hogy komolyabb sebészeti beavatkozást igényel. Gyakori, hogy a növényi rész a kutya hallójáratába kerül, aki ilyenkor vehemens fejrázással és fülvakarással próbál megszabadulni a „behatolótól”. A toklász a fülben nagy fájdalmat tud okozni, ezért eltávolítása előtt az állatorvos általában elbódítja páciensét. A szembe jutott toklász is igen kínzó a kutyák számára, ráadásul a pislogással és a dörzsöléssel egyre mélyebbre fúródik, ami akár a szaruhártyát is veszélyeztetheti. A sérült területen a baktériumok is könnyen megtelepednek, ezért az idegen testet helyi érzéstelenítéssel azonnal el kell távolíttatni. Az orrjáratba ragadt toklász szintén nagy veszélyt jelent. Ebben az esetben a kutya tüsszöghet, féloldali orrfolyás, sőt, orrvérzés is előfordulhat, ezért ilyet tapasztalva azonnal fordulj állatorvoshoz!

A toklász tehát igencsak veszélyes tud lenni kedvenceinkre nézve, ezért sétáltatás, futtatás során ügyelj arra, hogy kedvenced ne tévedjen olyan területekre, ahol a toklász nagy számban fellelhető. Ezen kívül célszerű naponta átbogarászni kutyád szőrzetét és a fent említett érzékenyebb részeket.

20160519_enkedvencem_toklasz_cikk

2017. május 31.