Tényleg tilos láncon tartani a kutyákat?

A tavalyi év január elsejétől lépett életbe az a rendelet, melyben a kutyák láncon való tartásának szabályait taglalják. Ezt a rendeletet sokan félreértelmezték, és a láncon való tartás teljes tilalmát olvasták ki belőle, pedig a helyzet egyáltalán nem ilyen egyszerű. Úgy gondoltuk, hogy itt az ideje tiszta vizet önteni a pohárba, és összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában.

20170301_enkedvencem_lanc_cikkMivel a kutyák igényei egyedenként eltérnek, ezért szinte lehetetlen olyan általános érvényű szabályrendszert kialakítani, mely mindenki számára megfelelő, ezért a 2016. január 1-től érvényes rendelet csupán útmutatást jelent a felelős állattartási szokások formálására. Sajnos tehát nem alkalmas arra, hogy a láncon való tartást teljesen megszüntesse, csupán arra irányul, hogy egy kutya se kerüljön tartós ideig láncra. A gazda felelőssége, hogy a kutyájának olyan életkörülményeket teremtsen, mely kielégíti az igényeit, amibe természetesen beletartozik a megfelelő mennyiségű mozgás biztosítása is. Azonban azt is szem előtt kell tartani, hogy az állat nem zavarhatja a lakóközösség életét, és nem jelenthet veszélyt más emberek testi épségére sem, így a láncon való tartás eléggé összetett problémát jelent.

Ha egy gazda figyelmen kívül hagyja a rendelet előírásait, a jelen állás szerint nem követ el bűncselekményt. Ez az egyik leggyakoribb félreértés, de ez a fajta vétség nem számít a Btk.-t sértő cselekedetnek. Ezért ha a környezetben rossz körülmények között, tartósan láncon tartott kutyát veszel észre, nem a rendőrséget kell értesíteni, hanem a helyi jegyzőt, valamint a hatósági állategészségügyi szolgálatot. A bejelentés alapján kivizsgálást indíthatnak a felelőtlen gazda ellen, mely során felhívják a figyelmét a hibákra, hiányosságokra, és a körülmények javítására kötelezhetik őt. Ha ennek nem tesz eleget, akkor alapesetben 15.000 Ft állatvédelmi bírsággal sújtható, mely alkalmanként többszörösére is emelkedhet.

A legfontosabb tehát továbbra is az, hogy a gazdik tudatosan törekedjenek arra, hogy kedvencük a megfelelő körülmények között élhessen kiegyensúlyozott életet. Ebben kiemelt szerepet játszik a szocializáció, mely már kölyökkorban meghatározza azt, hogy kedvencünk mennyire lesz barátságos, odaadó társ, de az is fontos, hogy időben felismerjük a kutyánk számára stresszt jelentő tényezőket.

 

2017. március 10.