Tényleg látják a kutyák a mágneses teret?

A kutyák és a macskák érzékszervei az őseik életmódjából fakadóan egészen máshogy fejlődtek, mint a mieink, ezért nem meglepő, hogy olyan dolgokat vihetnek véghez, melyek számunkra elképzelhetetlennek tűnnek. Az eddig is világos volt, hogy a kutyák máshogy látják a világot, mint mi, de lehet, hogy a szemük olyan képességgel is felruházza őket, ami eszedbe sem jutna.

20170925_enkedvencem_kutya_mágneses tér_cikkEgy több tudósból álló kutatócsoport a Nature Scientific Reports nevű folyóiratban jelentette meg a tanulmányát, melyben egy kilencven emlős faj részvételével zajlott, nagyszabású kutatás eredményeiről számolnak be. A kísérletek célja az volt, hogy kiderüljön, miként érzékelik, illetve látják az állatok az őket körbeölelő mágneses teret. A vizsgálatok során a szakemberek nagy figyelmet fordítottak arra, hogy minél részletesebben feltérképezzék a kilencven emlős faj szemének felépítését, és a világról alkotott képük kialakításában döntő szerepet játszó molekulákat, illetve adott molekulák jelenlétét, vagy hiányát. A tanulmány szerzői ugyanis korábbi tapasztalatok alapján pontosan tudták, hogy mi az, amit a mágneses tér érzékelésével összefüggésben keresnek.

Ahhoz, hogy egy állat láthassa a mágneses teret, egy különleges molekula jelenlétére van szükség a szemében, melynek neve kriptokrom 1, és a fényérzékelést befolyásolja. Emellett a bioritmus szabályozásában, illetve „betartásában” is fontos szerepet játszik. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kriptokrom 1 fellelhető a patkányok, halak, denevérek és bizonyos madarak szemében, de az újdonság, hogy a molekula nagy számban van jelen például a medvék, farkasok, rókák, menyétek, fókák és a kutyák látószervében is. A mágneses tér érzékelésének szerepe a madaraknál például egész egyértelműen meghatározható, ugyanis a több ezer kilométeres vándorlásuk során nagy hasznát veszik, hiszen ez is segíti őket a tájékozódásban. Az imént említett állatok, így a kutya esetében viszont egyelőre még nem tisztázott, hogy mire is használható a mágneses tér látásának képessége, ezért kíváncsian várjuk a fejleményeket a témában.

2017. október 8.