Segítsd te is a szívférgesség elleni harcot!

Ugye hallottál már a szúnyogok által terjesztett szívférgességről? A betegség sajnos egyre gyakoribb, ezért az ELKH Ökológiai Központ munkatársai a lakosság segítségét kérik, hogy közelebb kerüljenek a kór terjedésének megértéséhez és a hatékonyabb védekezési stratégiák kifejlesztéséhez. 

A szívféreg lárváját a csípőszúnyogok terjesztik. A megfelelő stádiumot elérve a kutya szervezetében kezdetben a véráramba kerülnek, majd szép lassan eljutnak a tüdő nagy artériáiba, ahol komoly galibákat okoznak, főleg, hogy viszonylag hamar elkezdenek szaporodni. A betegség akár évekig tünetmentes maradhat, majd közepes stádiumban fáradtság és légzőszervi problémák állnak be: köhögés, rendellenes légzési hangok. Ezt követően súlyosabb tünetek jelentkeznek: nehézlégzés, ájulás, megnőtt has a testsúlycsökkenés ellenére. Sok kutya számára már ez a stádium is végzetes, a következő szint pedig már az állatorvosok számára is szinte kezelhetetlen, hiszen olyankor az állat hirtelen elesetté válik, a szájnyálkahártyája sápadt lesz, az ürített vizelete barnás lehet, a vérkeringése pedig elégtelenné válik. Nem érdemes ezeket megvárni, és a védekezés mellett erősen ajánlott rendszeres szűrésre vinni kedvencedet, hiszen a betegség kezelése fáradtságos, és igen költséges, ráadásul a szövődmények kialakulásának veszélye is fennáll. 

Magyarországon 2007-ben regisztrálták az első olyan esetet, amelyet már országon belüli, nem pedig külföldi fertőzés okozott. A pontos adatok jelenleg nem ismertek, de a növekvő tendencia egyértelmű, ugyanis 2010 és 2018 között majdnem 5%-ot emelkedett a betegséggel fertőzött kutyák aránya.  

Az Ökológiai Központ kutatói szeretnék jobban megérteni a szívférgesség hazai terjedését és előfordulását, ezért készítettek egy rövid kérdőívet, amelyet azon kutyagazdiknak érdemes kitölteni, akik korábban állatorvos segítségével teszteltették kedvencüket. Ha te is voltál már a kutyáddal szívférgességszűrésen, akkor válaszolj a kérdésekre itt! A kitöltés csupán 3-5 percet vesz igénybe, és akkor is hasznos információkkal szolgálsz, ha a szűrés eredménye negatív lett. 

Ha szívesen kérdeznél gazdiktól, akiknek a kutyája már átesett a betegségen, akkor csatlakozz a Stop Szívféreg csoporthoz!  

Forrás: ecolres.hu 
2022. december 21.