Miért zavaró a kutyaugatás?

Egy hosszú nap után éppen befekszel a kényelmes ágyadba, és álomra hajtod a fejed, amikor a szomszéd kutyája eszeveszett ugatásba kezd, és vele együtt a környék összes négylábúja is rázendít, te pedig feszülten forgolódsz, és képtelen vagy elaludni. Ismerős? A kutyaugatás és a hozzá hasonló zajok a legtöbb emberből idegességet váltanak ki, aminek tudományos hátterét magyar és brazil kutatók vizsgálták.

20170131_enkedvencem_hataror_kutyaugatas_cikkMiért tekintünk a kutyaugatásra zajként? Erre voltak kíváncsiak az ELTE Etológiai Tanszékének kutatói és brazil kollégáik, akik a világon először foglalkoztak a sokakat érintő témával. A tudósok alapfeltevése szerint a biológiai értelemben vett zajok fontos információkkal szolgálnak az emberek számára, ezért képtelenek vagyunk figyelmen kívül hagyni őket, még abban az esetben is, ha nem tudunk rájuk jól reagálni, így a fenti példából kiindulva képtelenek vagyunk a szomszéd kutyák tudtára adni, hogy köszönjük szépen a koncertet, de mi inkább aludnánk.

A kutatás százhatvan tesztalany részvételével zajlott, akik huszonhétféle kutyaugatást voltak kénytelenek végighallgatni és értékelni. A hangsorokat különböző ugatások felvételeiből ollózták össze olyan meghatározott szempontok szerint, mint a két ugatás között eltelt idő hossza, a hangmagasság és a hang érdessége. A felvételek lejátszása utána a résztvevőknek értékelniük kellett az ugatásokat aszerint, hogy mennyire találták idegesítőnek, vagy a hallott kutya mennyire tűnik agresszívnek, kétségbeesettnek, félősnek, vidámnak vagy játékosnak. Az hamar kiderült, hogy a zajokra adott reakciók nem függnek össze a vizsgált személyek származásával, kultúrájával, viszont a nemek a között lényeges különbség fedezhető fel. A férfiakat ugyanis jobban idegesítette a kutyák ugatása, mint a nőket, ami azzal magyarázható, hogy a nők empatikusabbak a férfiaknál, így például a gyereksírásra sem reagálnak olyan hevesen, mint a férfiak. A résztvevők szerint a magas hangon ugató kutyák a legzavaróbbak, de a gyors, érdes és mély vakkantások is majdnem ennyire idegesítőek tudnak lenni, így a magára hagyott, az energikusan játszó és az agresszív kutya jelzései dühítenek minket a legjobban, na és persze az, ha nem a saját kutyánk adja ki magából, hiszen ez esetben sokkal nehezebben vagy egyáltalán nem tudunk közbeavatkozni.

Ha kedvenced, vagy a szomszéd kutyája állandóan csahol, az esetleg lelki eredetű problémákból is fakadhat, amiről bővebben itt olvashatsz. A kutyákban felgyülemlett stressz oldásában az Adaptil® Elektromos párologtató, Nyakörv vagy Spray is segíthet, melyek működéséről és használatáról itt olvashatsz bővebben.

2017. február 9.

Kapcsolódó termékek

További termékek