Miért veszélyes a magas vérnyomás a cicákra nézve?

Több olyan betegség is létezik, amelyben sajnos osztozunk a macskákkal. Kevesen tudják, hogy a magas vérnyomás is ezek közé tartozik, ráadásul a hét évnél idősebb cicák közel felénél állhat fenn hipertenzió, amely hosszútávon súlyos problémákat idézhet elő. Lássuk, mire érdemes figyelni! 

Honnan tudhatod, hogy a cicádnak magas a vérnyomása? 

A magas vérnyomásra nem véletlenül hivatkoznak „néma gyilkosként”, ugyanis hosszú időn keresztül észrevétlen maradhat. Sok esetben csak akkor derül ki, hogy a cicának magas a vérnyomása, amikor az általa előidézett súlyos problémákkal állatorvoshoz fordul a gazdi. Érdemes figyelni a korai tünetekre, amelyek közül a leggyakoribb az étvágyváltozás, a fokozott vízfogyasztás, illetve a testtömeg változása. A legbiztosabb módszer azonban a rendszeres vérnyomásmérés. 

Hogyan zajlik a vérnyomás mérése? 

Hasonlóan, mint az embereknél: az állatorvos felfújható mandzsettát helyez el a cica lába vagy farka köré, amelyet felpumpál, majd egy detektor segítségével monitorozzák a véráramlást, illetve a mandzsettában lévő nyomást. 

Mi számít „normális” értéknek?  

A vérnyomást több tényező is befolyásolja, például az életkor, a fajta, a súly, az egyéni adottságok, a napi ingadozások, illetve az adott cica pillanatnyi hangulata. Általánosságban elmondható, hogy egy egészséges macska szisztolés vérnyomása 120-130 Hgmm körül van, illetve 110-150 Hgmm között ingadozhat, de néha akár magasabb is lehet. 

Milyen gyakran kell mérni a vérnyomást a macskáknál? 

Magas vérnyomástól leginkább idősebb cicák szenvednek. Ahogy fentebb is említettük, a hétéves kor vízválasztó lehet, ezért 11 éves korig érdemes évente egyszer megmérned kedvenced vérnyomását, azt követően pedig évente kétszer. Illetve akkor is érdemes elvégeztetned a vizsgálatot, ha már kialakultak a szövődmények.

Milyen problémákat idéz elő a magas vérnyomás 

A „néma gyilkos” elnevezés nem kecsegtet semmi jóval, és valóban; a magas vérnyomás súlyosan károsítja a macskák egészségét:

  • a magas vérnyomás súlyos és visszafordíthatatlan vesekárosodást okozhat 
  • a szem bevérzését, a retina leválását, súlyos esetben hirtelen vakságot idézhet elő 
  • a szív működésének hatékonysága romlik a magas vérnyomás következtében megvastagodott szívizomfal miatt 
  • a hipertenzió az agy, illetve az idegrendszer károsodásával is járhat, ami viselkedésváltozáshoz, depresszióhoz, görcsrohamokhoz vezethet 

Mi okozza a magas vérnyomást? 

A magas vérnyomás kiváltó oka általában valamilyen alapbetegség, jellemzően krónikus vesebetegség vagy pajzsmirigy-túlműködés, de ritkább esetben mellékveséket érintő problémák is előidézhetik. 

Az is előfordulhat, hogy az állatorvos nem talál alapbetegségre utaló jeleket, ilyenkor a magas vérnyomás elődleges problémává lép elő.  

Hogyan kezelhető a magas vérnyomás? 

Mivel a magas vérnyomást a legtöbb esetben valamilyen alapbetegség váltja ki, ezért mind a magas vérnyomás, mind az alapbetegség gyógyszeres kezelése indokolt lehet az állatorvos által meghatározott módon.  

Ha szeretnél még többet megtudni a magas vérnyomásról, illetve az azt kiváltó alapbetegségekről, akkor látogass el az amodeus.vet oldalra! 

Forrás: amodeus.vet 
2024. augusztus 12.