Miért finnyásak a macskák?

Ha figyelmesen követed az enkedvencem.hu cikkeit vagy a macskABC posztjait, akkor te is tudhatod, hogy a cicák nem ihatnak például tejet, ugyanis a tejcukrot képtelenek lebontani. A csokoládé sem tesz jót nekik, hiszen a benne található teobromin káros hatással van rájuk, a lakásban található mérgező szobanövényekről nem is beszélve. Az esetek többségében azonban a cicák is tudják, hogy mi az, amit megehetnek és mi az, amit nem. Ez egy természetes védekezési mechanizmusnak köszönhető, mely magyarázattal szolgálhat arra, hogy miért ilyen válogatósak.

20161011_enkedvencem_finnyas_cikkA macskák nagy húsevők hírében állnak, ezért meglepő, hogy kutatások szerint a génjeik a növényevő állatokéval is hasonlóságot mutatnak, aminek köze lehet ahhoz, hogy ennyire finnyásak. Kedvenceink kifinomult ízlése a különböző kórokozók vagy mérgező ételek észlelésével függ össze, ami a fent említett védekező mechanizmus része. Ez a védekező mechanizmus nem más, mint a keserű íz érzékelése, mely nálunk, embereknél is igen fejlett. Keserű ízt érzékelő receptorok nemcsak a nyelvünkön helyezkednek el, de testünk különböző pontjain is, így a tüdőben és a szívben, ami segít, hogy szerveztünk időben észlelje a fertőzéseket.

A húsevőknek általában nincs szükségük ilyen ízlelőbimbókra, a „vegetáriánus” állatoknál viszont a mérgező növények kiszűrése miatt elengedhetetlenek. Egyértelmű tehát, hogy a macskák a keserű íz érzékelésével kerülik el a toxikus anyagokat, de a nyelvükön található ízlelőbimbók inkább az emberi szívben és tüdőben található receptorokhoz hasonló „riasztó berendezés” szerepét töltik be, mintsem az ízérzékelés miatt fontosak. Ez azt jelenti, hogy ilyen ízlelőbimbókra tulajdonképpen nem is lenne szükségük, mint ahogy az édes ízt érzékelőkre sincs, ám utóbbi tényleg nem található meg a nyelvükön. Mindezek ellenére a cicák sokkal érzékenyebbek a denatónium-benzoátra, mely a keserű ízt adja, mint mi emberek. Ennek tudatában tehát nem is csoda, hogy a macskák nem minden falatnak örülnek annyira, mint a kutyák, akik csak kis mértékben érzékelik ezt a vegyületet.

2016. október 24.