Miért félnek a cicák a porszívótól és mit lehet tenni ellene?

A macskák hallása sokszorosan felülmúlja a miénket, ezért a kutyákhoz hasonlóan a hangos zajok jóval érzékenyebben érintik őket. A lakásban tartott cicák egyik legfőbb ellensége a porszívó, amit azonban muszáj használnunk környezetünk tisztasága érdekében. Szerencsére van megoldás a problémára. 

Mi olyan zavaró a porszívóban? 

A macskák ki nem állhatják a változásokat legyen szó a területükről vagy a napirendjükről. Márpedig a porszívót a legtöbb esetben nem hagyjuk elő, inkább elzárva tároljuk, ráadásul nem is minden nap használjuk, ezért kedvencünk nem tud hozzászokni sem a látványához, sem a használatából fakadó sajátosságokhoz. 

A legzavaróbb persze a porszívó motorjának hangja lehet a számukra, amely olyan frekvencián is szól, ami az emberi fül számára nem hallható, a cicák számára azonban elviselhetetlen ricsajt jelent. Ezen kívül a szívóerőből is fakadhat olyan zaj, amely bántja az érzékeny macskafüleket. 

Ha ez nem lenne elég, kedvenceinket még jobban összezavarhatja, hogy a zajért nem más felel, mint a gazdijuk, akiben a legjobban megbíznak, ezért a porszívózás akár gazdi-cica kapcsolatra is rányomhatja a bélyegét. 

Persze vannak olyan macskák is, akik kifejezetten kedvelik a porszívót, sőt azt is szeretik, ha bundájukat porszívózzák, mint ahogy az alábbi videóban is látható: 

Mik a jelei, ha a cicád fél? 

A porszívó zajától való félelem felismerésén kívül is hasznos lehet, ha megismerjük kedvenceink testbeszédét, hiszen annak segítségével értelmezhetjük a legjobban lelki állapotukat egy adott pillanatban. 

A félelemre adott reakció cicánként eltérő lehet, ugyanis egyesek inkább visszavonulót fújnak, és akár több órára is elbújnak valahová, míg más cicák ellenségesen, akár támadólag is felléphetnek a porszívó ellen. Az alábbi jeleket érdemes figyelni:

  • Fokozott éberség 
  • Fülek hegyezése 
  • Hátra lapított fülek 
  • Bujkálás 
  • Nyávogás 
  • Bepiszkítás 
  • Túlzásba vitt tisztálkodás 
  • Menekülési kényszer 
  • Karmolászás

Mit lehet tenni a porszívótól való félelem ellen? 

A legjobb, ha már kölyökkorban elkezdjük hozzászoktatni kedvencünket a porszívóhoz zajtréning segítségével, ami egyébként más hangok esetén is működhet. 

Keressünk az interneten vagy rögzítsük okostelefonunkkal a saját porszívónk hangját, majd hívjuk magunkhoz cicánkat, és először halkan kezdjük el lejátszani neki a felvételt. Ha úgy látjuk, hogy meg tudja őrizni a hidegvérét, jutalmazzuk meg, és fokozatosan, kis lépésenként emeljünk a hangerőn egészen addig, míg egész hangos nem lesz. Figyeljük cicánk reakcióját, és ha úgy látjuk, hogy megterhelő kezd lenni a számára tréning, hagyjuk, hogy félrevonuljon, és próbálkozzunk később! Ha úgy látjuk jónak, egyet hátraléphetünk a hangerőt illetően, a lényeg, hogy kedvencünk komfortosan érezze magát. A tréning során fontos, hogy semmit se erőltessünk, illetve sok türelemre, valamint következetességre lesz szükségünk. 

Az első takarítás előtt hagyjuk elő a porszívót kikapcsolt állapotban, hogy kedvencünknek legyen ideje körbeszaglászni, megismerkedni a furcsa szerkezettel. Kezdjük a porszívózást egy olyan helyiségben, amely távolabb esik attól a helytől, ahol a cicánk épp tartózkodik, és fokozatosan közeledjünk hozzá! 

Ha sehogy nem tud megbarátkozni a porszívóval, takarítás idejére csukjuk be kedvencünket egy félreesőbb szobába! Soha ne kergessük meg a porszívóval, mert azzal csak rontunk a helyzeten! 

A porszívózás csak egy a sok modern tényező közül, amelyhez a cicák nem tudtak még alkalmazkodni, ezért a szorongás és a stressz gyakori jelenség a mai kis kedvencek körében. Érdemes követni a Feliway Blogot, ahol sok hasznos cikket olvashatunk a témában! 

 

2023. május 8.