Merre barangolnak a macskák?

Ha nem csak a lakásban tartod cicád, hanem olykor ki is engeded a szabadba, biztos felmerült már benned a kérdés, hogy mit szokott csinálni, merre és milyen messzire szokott elbarangolni. A kutyáknál sokkal szabadabban mozgó macskákat nehéz követni, de brit kutatók segítségével most te is valós képet kaphatsz arról, hogy milyen utat jár be kedvenced akkor, amikor nincs szem előtt.

Eddig csak néhány árulkodó jelből következtethettél arra, hogy mit élt át cicád napközben vagy az éjszaka folyamán, amíg nem volt otthon: zsákmány a lábtörlőn, harci sérülések vagy szőrzetbe ragadt növények, szennyeződések. A brit Királyi Állatorvosi Egyetem a BBC-vel karöltve tisztázni szerette volna, hogy mit is csinálnak a macskák „szabadidejükben”, ezért hosszasan figyelték egy falu lakóinak cicáit. Ehhez különleges nyomkövető szerkezeteket kellett kreálniuk olyan jeladókból, melyeket nagymacskákon már sikeresen alkalmaztak. A házi macskák méretéhez igazodva kicsinyíteni kellett a nyomkövetőket, és az energiafelhasználás csökkentése miatt mozgásérzékelővel is ellátták őket, hiszen az éppen alvó macskákra applikált szerkezetek feleslegesen küldték volna a GPS jeleket.

20170621_enkedvencem_merre_jarnak_cikk_uj

Ide kattintva több cica útvonalát is megnézheted! (Forrás: BBC)

Az első adatok alapján a kutatók kamerákat szereltek fel azokra a helyekre, melyeket a megfigyelt macskák leggyakrabban kerestek fel, a legtöbbet mozgó alanyokra pedig szintén apró kamerákat rögzítettek. A beérkezett GPS adatokat légi felvételekre illesztették, így kirajzolódott egy jól behatárolható útvonal, melyen az adott macska végigment. Az eredmények nemcsak a cicagazdik várakozásainak mondtak ellent, de a tudósokat is jócskán meglepték, ugyanis kiderült, hogy a szőrös kis négylábúak korántsem vándorolnak olyan messzire, mint azt bárki gondolná. A legtöbb vizsgálatban résztvevő macska még a falu határáig sem merészkedett el, aminek az lehet az oka, hogy a házak között, vagy akár idegen házakban könnyebben juthattak táplálékhoz. A beérkezett adatok alapján azt is megfigyelték, hogy a macskák mozgását olyan tényezők is befolyásolták, mint az időjárás, hőmérséklet, a gazdik napirendje és természetesen az etetés ideje. Akadtak népszerű csomópontok is, melyeket sok cica felkeresett, de egymást elkerülve, más-más időpontban. Ezek alapján tehát biztos lehetsz abban, hogy kedvenced nem bóklászik messzire, általában táplálékszerzés vagy vadászat céljából indul útnak, és ha máskor nem is, de etetés idejére mindenképpen hazaér.

2017. július 2.