Magyar kutyafajták II.

A korábbi cikkünkben szereplő magyar fajtákat talán már te is ismerhetted, sorozatunk második részében azonban olyan kutyákról lesz szó, melyek hazánkból származnak ugyan, de a pulihoz vagy a vizslához képest jóval kevésbé élnek a köztudatban. Lássuk, hallottál-e már az alábbi fajtákról!

1. Pumi

A cikkben szereplő négy kutyafajta közül talán a legismertebb a pumi, mely terrier jellegű kutyák és a puli keresztezéséből jött létre. A pulitól eltérően szőrzete nem nemezesedik, inkább a terrierekre jellemző tulajdonságokkal bír, és különleges ápolást igényel. A pumi igazi terelőkutya, így mozgásigénye hatalmas, ezért inkább kertes házak udvarán érzi jól magát, illetve különböző kutyasportok űzésére is alkalmas. Marmagassága 38-47 centiméter között mozog, míg súlya maximum 15 kilogrammig terjed.

2. Erdélyi kopó

Az erdélyi kopó az egyik legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta, mely szoros rokonságban áll a környező országok kopóival. Ősi kutyáról van szó, amelyet már a honfoglalás idején is pont úgy alkalmaztak hajtóvadászatok során, mint napjainkban. Bátor és igen tanulékony fajta, ugyanakkor nyugodt, de az idegenektől tartózkodik, ezért házőrzésre is alkalmas lehet. Kétféle változatban fordul elő: hosszúlábú és rövidlábú. Előbbi esetében a marmagasság 55-65 centiméter, míg utóbbi esetében 45-50 centiméter között mozog. Súlya 22-től 35 kilogrammig terjedhet.

3. Mudi

Az erdélyi kopóhoz hasonlóan a fajta szinte a teljes kipusztulás szélére sodródott, míg a ’60-as években újra el nem kezdték a tenyésztését. Érdekes módon a skandináv országokban lett népszerű először, hiszen rendkívül sokoldalúan alkalmazható és tanulékony fajtáról van szó, így a pásztorkodás mellett solymászatnál, katasztrófák helyszínének felderítésénél, különböző kutyasportoknál és jelzőkutyaként is alkalmazzák. Viszonylag kis termete és emberközpontúsága miatt lakásban is tartható. Marmagassága 38-47 centiméter, testsúlya pedig 8-13 kilogramm körül alakul.

4. Magyar agár

A magyar agár gyökerei az egyiptomi agárig nyúlnak vissza, melynek őseiről már i.e 3000 körül is készültek feljegyzések. A fajta hányatott sorsának egy történelmi film forgatása vetett véget 1963-ban, melyhez nagy nehézségek árán találtak csak magyar agarat. Onnantól kezdve azonban beindult a szervezett tenyésztés. Rendkívül gyorsan mozog, és látása is kiemelkedő, ezért alkalmazták régen vadászatok során, ám napjainkban szobakutyaként is tartják. Marmagassága 62-70 centiméter, súlya pedig 22-31 kilogramm között mozog.

montazs

2018. július 10.