A leggyakoribb kutyanevek Magyarországon

Legutóbbi írásunkból kiderült, melyek a leggyakoribb kutyafajták az országban, és hogy milyen arányban vannak jelen a keverékek a fajtatisztákhoz képest. Most ismét a MÁOK adatbázisára támaszkodunk, hogy kiderüljön melyik név a legnépszerűbb a magyarországi gazdik körében

20171106_enkedvencem_kutya_gyakori_nevek_cikkA kutyákba ültetett mikrochipek regisztrációja során az alapadatok mellett lehetőség van arra is, hogy a gazdi megadja kedvence nevét is. Ez különösebben nem tűnhet lényegesnek, ám az emberek nagy része kihasználja a lehetőséget, és kutyája nevét is felviteti a rendszerbe. Ennek köszönhetően több mint kétmillió névvel találkozhatunk a Petvetdata adatbázisában, melyből kiderül, hogy a magyar gazdik rendkívül kreatívak, ha névválasztásról van szó, ugyanis több 127 ezer különböző megszólítást használnak. Ezek közül természetes kiemelkedik néhány, és felfedezhetők területi sajátosságok is, hiszen a megyék között, de még a főváros egyes kerületei között is találhatunk eltéréseket.

A legnépszerűbb név Magyarországon a Buksi, hiszen több mint 26 ezer gazdi nevezte el így a kedvencét. A többség szerint a Buksi inkább „férfinév”, és az esetek 80 százalékában keverék kutyákhoz társítják. Érdekes, hogy a második helyen a Maci áll, amely egyébként az északi megyékben minden más névnél elterjedtebb. A harmadik leggyakoribb név a Picúr, mely abszolút uralja Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Vas megyét. Mögötte kullog egy picúrnyit lemaradva a Morzsi név, melyre így is több mint 20 ezer kutya hallgat az országban. Míg vidéken a Buksi, Morzsi, Bobi, Maci és Picúr hódít, addig Budapesten a Lili névre keresztelt kis kedvencekből van a legtöbb, de való igaz, hogy a Maci és a Morzsi ott is népszerű a Liza mellett. Lehetséges, hogy valamilyen félreértésből fakad, de hazánkban elvileg élnek olyan hím kutyák is, akik a Lili vagy Molly nevet viselik, miközben ezek a százalékos eloszlás szerint is határozottan „lánynévként” élnek a köztudatban.

2017. november 12.