A kullancsok titokzatos élete

Gondoltad volna, hogy a kullancsok állatról állatra vándorolhatnak, akár a saját házadon belül is?

Egy érdekes kísérletnek* sikerült felderíteni az amúgy is titokzatos kullancsok életének egy még titokzatosabb részletét. Fogtak négy kutyát, külön kennelekbe tették őket, és mindegyiket más színű kullanccsal fertőzték. Az első kutyát arany festékpöttyel megjelölt kullancsokkal zárták össze 48 órára, a másodikat narancssárga pöttyös kullanccsal, a harmadik zöld pöttyel megfestett kullancsokat kapott, a negyedik kutya pedig kék pöttyösöket. A 48 óra leteltével megszámolták a kullancsokat, majd ezután összetették őket egy légtérbe, egy házba, ahol 7 napig éltek együtt. A hét végén mindegyik kutyát végigvizsgálták, hogy hány darab kullancs van rajta, és milyen színű.

Nagyon érdekes eredményre jutottak! Az első kutya, amelyen eredetileg csak 47 db arany pöttyös kullancs volt, egy hét elteltével a következőképp „festett”: 33 arany kullancs mellett volt rajta 4 zöld és 9 kék is. Az eredetileg csak 24 narancssárga kullancsos kutyán a hét végére már 27 narancssárga volt, és került mellé 6 arany, 10 zöld és 7 kék is. A 41 zöld kullancsos harmadik kutyán 7 nap elteltével mindössze 12 zöldet találtak, és mellette 2 aranyat, 1 narancsot és 4 kéket. A negyedik kutyán eredetileg 29 kék kullancs volt, rajta egy hét múlva 13 kék maradt, valamint 2 zöld.

dr. Susan E. Little tulajdona, a kísérletet közlő cikkből* származik.

dr. Susan E. Little tulajdona, a kísérletet közlő cikkből* származik.

A kezdetihez képest magasabb kullancsszámok hátterében minden bizonnyal az áll, hogy az első vizsgálat alkalmával egyszerűen nem vettek észre egy-egy kullancs példányt. Az eredményekből látható, hogy az együtt töltött egy hét alatt elég nagy, 60%-os volt a jövés-menés a kutyák között. Ez azért különösen nagy baj, mert a kullancsok a vérszívás során kórokozókkal, pl. Lyme-kórral, babesiosissal, agyvelőgyulladással fertőzhetik akár az összes kutyát, amin megfordultak. Szerencsétlen esetben akár az összeset, még hozzá rövid időn belül!

Az esetből többféle tanulság is levonható:

  • Az összes állatodat érdemes kezelni, még azokat is, aki nem járnak ki az erdőbe.
  • Mindegyik állatodat rendszeresen át kell vizsgálni, hogy nincs-e rajta, illetve benne kullancs.
  • Érdemes olyan innovatív pipettát választani, ami repellens hatású, azaz megelőzi a kullancsok vérszívását, és emellett gyorsan el is pusztítja őket. A Vectra® 3D ilyen készítmény.

 

* Little et al., 2007. Movement of Rhipicephalus sanguineus adults between co-housed dogs during active feeding. Veterinary Parasitology 150:139-145.

2018. május 4.

Kapcsolódó termékek

További termékek