Így veheted észre, ha a cicád boldogtalan

A cicák titokzatos lények, ezért gyakran nehéz észrevenni, ha valami problémájuk van. Persze akadnak árulkodó jelek, de azok sok esetben egybecsengenek a macskákra aggatott sztereotip viselkedésmintákkal, így különösebb jelentőséget nem tulajdonítunk neki, pedig akár stressz jelenlétére is utalhatnak. Lássuk, mik a leggyakoribb jelei annak, ha a cicád szorong valamitől!

1. Vizeletspriccelés

Sokan azt gondolják, hogy csak kandúrok jelölnek a vizeletükkel, pedig ez a nőstény cicákra is ugyanúgy igaz. Az is tévhit, hogy az ivartalanítás teljesen megszünteti a vizeletspriccelést, tehát az alomtálcán kívüli pisilés szinte bármelyik macska esetében előfordulhat. Ha ezt veszed észre a te cicádnál is, akkor először az egészségügyi problémákat kell kizárni az állatorvosod segítségével. Ha a jelenség ezután is fennáll, akkor valószínűleg olyan változás történt kedvenced életében (új bútor, költözés, új családtag, új kedvenc, konfliktus más macskákkal), amely jelentős mértékben nyugtalanítja.

2. Bujkálás 

Köztudott, hogy a cicák imádják a kuckós búvóhelyeket, ezért nehéz észrevenni, ha kedvenced valamilyen stressztényező hatására keresi a magányt. Ha a bujkálási szokásaiban jelentős változás történik a korábban megszokottakhoz képest, akkor elkezdhetsz gyanakodni arra, hogy cicádat zavarja valami, például az előző pontban felsoroltakon kívül az otthonotokban megforduló vendégek, új környezeti zajok vagy megváltozott napirend is előidézheti a fokozott bujkálást. 

3. Karmolászás 

A karmok koptatása természetes szükséglet, ezen kívül a karmolászás a terület megjelölésében is fontos szerepet játszik, hiszen a cicák talppárnáin található mirigyek „illatanyagokat”, azaz feromonokat juttatnak az adott felületre. Probléma akkor merül fel, ha a cicád karmolászási szokásai hirtelen megváltoznak, vagy nem kívánatos helyeken kezdi koptatni a karmait, például a kanapédon. Gyanakvásra adhat okot, ha a cicád a lakás több pontján is kaparászik, illetve ha az ajtók, ablakok közelében teszi ezt. Ezek mind nyugtalanságra utalnak. 

4. Verekedés

Többmacskás háztartásokban gyakran előfordul, hogy a cicák nem jönnek ki valami jól egymással. Ebben az esetben sem könnyű felismerni a problémát, hiszen a játékot nem nehéz összetéveszteni a verekedéssel. Ha azt látod, hogy „játék” közben nem húzzák be kedvenceid a karmaikat, és nem cserélgetik a kergető és a kergetett szerepét, akkor ott valóban verekedésről van szó. A cicák közötti konfliktus további jeleiről itt olvashatsz. 

5. Étvágycsökkenés

Az étvágy csökkenése is utalhat egészségügyi problémákra, ezért először ebben az esetben is állatorvoshoz kell fordulnod. Ha nincs ilyen jellegű gond, akkor szintén a cicád körülményeiben kell keresned a választ:

  • Utaztatok együtt mostanában?
  • Van egyéb tényező, ami felboríthatta a napirendjét?
  • Váltottatok tápot mostanában?
  • Van másik háziállat a környezetében, akit riválisának érezhet?

6. Túlzásba vitt tisztálkodás

A cicák az ébren töltött idejük akár negyedét is eltölthetik tisztálkodással, ezért ebben az esetben is nehéz észrevenni, ha a viselkedés kórossá válik. Árulkodó jel a kopasz foltok megjelenése vagy a megszokottnál jóval több nyalakodás. Ilyenkor is irány az állatorvos, hogy kizárhassátok a bőrbetegségek lehetőségét! Ha nincs semmi egészségügyi probléma, akkor a már említett tényezőket kell számba venned, hiszen ebben az esetben a nyalakodással kedvenced magát akarja nyugtatni. 

7.  Csökkent aktivitás

Az ellustulás sem kizárólag boldogtalanságra utal. Előfordulhat az ivartalanítás mellékhatásaként, de az öregedéssel is együtt jár. Alapvetően itt is a változás hirtelenségét kell vizsgálnod, és törekedned kell arra, hogy megszüntesd a már említett stresszforrásokat, hiszen ellustult kedvencedet az elhízás, és ezáltal számos betegség is fenyegeti!

Ha kíváncsi vagy, hogy milyen megoldások léteznek a fenti problémákra, akkor érdemes feliratkoznod a Feliway Blogra itt! 

Forrás: blog.feliway.hu
2021. január 20.