Hallottál már a Szúnyogmonitorról?

A modern élet kihívásai közé tartozik a különböző invazív fajok megjelenése, legyen szó növényekről vagy állatokról. Ezek a „tájidegen” fajok új kihívások elé állíthatnak minket, amelyekre jobb, ha időben felkészülünk. Ehhez azonban szükség van arra, hogy a tudósok minél hamarabb észleljék, ha egy adott területen új faj bukkan fel, ez pedig a szúnyogok esetében különösen fontos.

Mi az a Szúnyogmonitor?

A Szúnyogmonitor az Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem jóvoltából jöhetett létre abból a célból, hogy a tudósok a lakosságot bevonva pontosabb képet kaphassanak a Magyarországon újonnan felbukkanó szúnyogfajok elterjedésének térbeli és időbeli mintázatairól. A szolgáltatás 2019 óta működik, és rajta keresztül bárki beküldheti a szúnyogokkal kapcsolatos észleléseit, amelyeket aztán kutatók elemeznek ki, és különböző grafikonokon ábrázolva tesznek közzé a honlapon. Eddig több mint 1300 lakos élt a lehetőséggel, és az adatok alapján biztosan kijelenthető, hogy a hazánkban őshonos 50 szúnyogfaj mellett már 3 idegen, invazív csípőszúnyogfaj is megjelent nálunk. A Szúnyogmonitor segítségével te is jóval tájékozottabb lehetsz a témában, illetve te magad is hozzájárulhatsz a kutatások sikerességéhez, ha megosztod a tudósokkal a saját tapasztalataidat. Ennek menetéről itt olvashatsz. 

Miért fontos ez?

A hazánkba érkező trópusi szúnyogfajok potenciális fenyegetést jelentenek ránk és a kutyáinkra nézve is, ezért létfontosságú, hogy a kutatók minél hamarabb kidolgozhassák a védekezéshez szükséges lépéseket, amihez elengedhetetlen, hogy minél több bejelentés alapján vázolhassák fel egy adott faj terjedésének mintázatait. A veszélyes kórokozókat hordozó szúnyogok sajnos egyre több kutyagazdi számára jelentenek problémát, ugyanis az általuk terjesztett betegséget, mint például a szívférgesség már nálunk is gyakori betegség, amely kezelés híján akár halálos kimenetelű is lehet. A myVBDmap a Szúnyogmonitorhoz hasonló módon, állatorvosi bejelentések alapján mutatja meg, hogy a világ egyes részein hány szívférges eset fordult elő. A valós esetszám azonban jóval magasabb lehet, hiszen csak a megbetegedések egy része kerül be az adatbázisba.

A szúnyogok és az általuk terjesztett betegségek tanulmányozásán kívül nagyon fontos a megfelelő védekezés is, ha szeretnéd megóvni a kutyád egészségét. Erről bővebben olvashatsz a Vectrapeten, de érdemes csatlakoznod a Stop Szívféreg nevű Facebook-csoporthoz is, ahol a gazdik osztják meg a tapasztalataikat a betegséggel kapcsolatban.

Forrás: szunyogmonitor.hu
2021. május 31.

Kapcsolódó termékek

További termékek