Allergiás vagy a kutyaszőrre? Akkor ezek a fajták neked valók!

Tudtad, hogy sem a kutyák, sem a macskák esetében igazából nem is a szőr váltja ki az allergiás reakciót? Míg a cicáknál a nyálukban található FEL-D1 az allergén fehérje, a kutyáknál az elhalt bőrsejtek maradványai okozhatnak problémát. Vitatott, hogy léteznek-e teljes mértékben hipoallergén fajták, hiszen az egyéni érzékenység változó lehet az allergiások között is, de az alábbi fajtákkal azért érdemes tenni egy próbát! 

1. Puli

Gondoltad volna, hogy ez a szőrmók kisebb veszélyt jelent az allergiások számára? Pedig így van! A népszerű magyar fajta zsinóros, „rasztás” szőre kevésbé hullik, viszont ápolása nehézkesebb. Kifésülni szinte képtelenség, ezért érdemes kikérni egy szakember tanácsát, vagy adott esetben a segítségét kérni a puli bundájának karbantartásához. 

2. Máltai selyemkutya

Kisebb termet egyenlő kevesebb elhullajtott szőr és elhalt hámsejt? A máltai selyemkutyáról ez elmondható, hiszen szőre szinte egyáltalán nem hullik, arról nem is beszélve, hogy milyen selymes a tapintása. A név kötelez ugyebár. A pulihoz viszonyítva azért egyszerűbb ápolni a bundáját, de a csomósodás elkerülése végett érdemes gyakran kifésülni, illetve sokan alapból rövidebbre nyírják a kis mókamester szőrzetét. 

3. Afgán agár

A pulihoz hasonlóan ránézésre azt mondhatnánk, hogy az afgán agár biztos, hogy nem ajánlott az allergiás emberek számára, hiszen hosszú, dús, selymes bundája és a testalkata sem feltétlen erre utal. A látszat azonban csal! Az afgán agár alig hullatja a szőrét, de bundája mindennapos ápolást igényel.

4. Basenji

A basenji több szempontból is igen különleges fajta. Azon túl, hogy ugatás helyett inkább jódliszerűen vonyít, a macskákhoz hasonlóan nyalogatással tisztogatja magát, így a fürdetése szinte teljesen felesleges lehet. Emiatt és rövid szőrének köszönhetően allergiások számára is jó társ lehet. 

5. Óriás schnauzer

Egy szelíd óriás, aki alig veszít a szőrzetéből, ezért kiérdemelte a hipoallergén titulust. Bundája azonban sok törődést igényel, hiszen nyírással könnyen kárt tehetünk benne, emiatt pedig érdemes kozmetikusra bízni a nagy körültekintést és szakértelmet igénylő munkát.

A fenti fajtákról tehát egyöntetűen elmondható, hogy allergiában szenvedők számára is jó társaságot nyújthatnak, ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a hipoallergén státusz nem feltétlenül jelenti azt, hogy allergiás tünetek egyáltalán nem fordulhatnak elő az adott eb társaságában! A végső döntés előtt mindenképpen érdemes eltölteni egy kis időt azon fajták egy-egy egyedének társaságában, akik szóba jöhetnek, és figyelni a testünk reakcióit!

Ha tetszett a cikk, oszd meg a kutyABC Facebook-oldal posztját itt!

Forrás: YouTube
2021. június 14.