A macskák háziasítása

A kutyák háziasításának folyamatáról érdekes módon sokkal több szó esik, mint a macskákéról, pedig a tudósokat természetesen ez a kérdés is élénken foglalkoztatja. Az ebek történetével már egy korábbi és egy nem olyan régi cikkben is foglalkoztunk, de most itt az ideje, hogy összefoglaljuk a macskák háziasításáról eddig összegyűjtött információkat.

20170815_enkedvencem_háziasítás_cikkAz elsőként megemlített kutyás cikkünkben többek között arról volt szó, hogy a háziasítás nem egy földrajzi területen és nem is egy időben zajlott. A kutatók egy része a macskákkal kapcsolatban is hasonló véleményen van, hiszen egy, a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban publikált tanulmány szerint a vadmacskák először körülbelül 9000 évvel ezelőtt a Közel-Keleten szegődtek az ember mellé, de csak pár ezer évvel később Egyiptomból, egy új háziasítási hullámnak köszönhetően indultak el világhódító útjukra. A ma élő macskákban azonban mind az egyiptomi, mind a közel-keleti macskák génjei fellelhetők.

A kutyákhoz hasonlóan a macskák is élelemszerzés céljából közelítették meg az embereket, ám ők nem a maradékokra vagy az elhullajtott ételre utaztak, hanem a földművelők által begyűjtött gabonára éhes rágcsálókra. Ez kölcsönösen hasznos volt, hiszen a macskák számára biztosabb prédát, míg az embereknek kevesebb megdézsmált terményt jelentett. A cicák szépen lassan a házak köré telepedtek, majd egyes példányok hosszabb utakra is elkísérték az embereket, így jutva el a világ számos pontjára. A macskák európai elterjedése a Római Birodalom idejére tehető, majd a vikingek által gyorsult fel igazán. A büszke állatokat ugyan különös tisztelet övezte már az ősi Egyiptomban is, ám a macskatartás ma ismert formája csak a középkorban alakult ki. A leginkább ismert, cirmos bundájú cicák is a középkorban jelentek meg egy DNS-vizsgálatokkal igazolt génmutációnak köszönhetően Nyugat-Törökország területén. A macskák története tehát legalább annyira színes, mint a kutyáké, ám újabb felfedezéseknek és a tudósok közötti vitáknak köszönhetően valószínűleg ebben a témában is szolgálhatunk majd újdonságokkal.

2017. augusztus 21.