4 kutyákat fenyegető betegség, amit vérszívók terjesztenek

A kutyákat megtámadó vérszívók komoly betegségeket terjesztenek, amelyeket sokkal tanácsosabb megelőzni, mivel a kezelésük komoly erőfeszítéseket vehet igénybe, és nem is mindig végződik sikeresen. Íme a betegségek, amelyek miatt külső élősködők elleni szert kell használnod kutyádnál! 

1. Lyme-kór

A kullancsok által terjesztett betegségről köztudott, hogy veszélyes az emberre, de azt talán kevesen gondolnák, hogy nem csak ránk nézve, de kedvenceink számára is komoly fenyegetést jelent. Akár egy csípés és 24 óra is elég lehet ahhoz, hogy a kullancs továbbadja a fertőzést, ám kutyáról emberre már nem terjed át. A Lyme-kór tünetei a kutyáknál későn, akár hetek, hónapok múlva jelentkeznek, és akkor sem markánsak. A fertőzés jelei közé tartozik a sántítás és a levertség, ezért ilyen esetekben mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulni! 

2. Babéziózis

Súlyos, akár halálos kimenetelű betegség, amelyet szintén a kullancsok terjesztenek. Tulajdonképpen paraziták által továbbadott még kisebb parazitákról, a Babesia nemzetségbe tartozó vérélősködőkről van szó, amelyek a kutyák szervezetébe kerülve viszonylag hamar kifejtik a hatásukat. A tünetek már napokkal a csípést követően észrevehetők: láz, levertség, hányás, étvágytalanság, barnás vizelet. Ha ezeket veszed észre kedvenceden, azonnal fordulj szakemberhez, hiszen így van a legnagyobb esély arra, hogy az apró paraziták ne roncsolhassák a kutyád vörösvértesteit, ami idővel vérszegénységhez és végzetes szövődményekhez vezethetne. 

3. Szívférgesség

Mostanában talán erről a betegségről esik a legtöbb szó, és nem véletlenül, hiszen mára már egész Magyarország fertőzöttnek számít. A csípőszúnyogok terjesztik a szívféreg lárváját, akik a megfelelő stádiumot elérve a kutya szervezetében kezdetben a véráramba kerülnek, majd szép lassan eljutnak a tüdő nagy artériáiba, ahol komoly galibákat okoznak, főleg, hogy viszonylag hamar elkezdenek szaporodni. A betegség akár évekig tünetmentes maradhat, majd közepes stádiumban fáradtság és légzőszervi problémák állnak be: köhögés, rendellenes légzési hangok. Ezt követően súlyosabb tünetek jelentkeznek: nehézlégzés, ájulás, megnőtt has a testsúlycsökkenés ellenére. Sok kutya számára már ez a stádium is végzetes, a következő szint pedig már az állatorvosok számára is szinte kezelhetetlen, hiszen olyankor az állat hirtelen elesetté válik, a szájnyálkahártyája sápadt lesz, az ürített vizelete barnás lehet, a vérkeringése pedig elégtelenné válik. Nem érdemes ezeket megvárni, és a védekezés mellett rendszeresen kell szűrni a kutyádat! 

4. Leishmaniózis

Alattomos betegség, hiszen a kórokozóját terjesztő lepkeszúnyog csípése után akár évekig is észrevétlen maradhat. A tüneti közé tartozik a láz, lesoványodás, bőrgyulladás, de a leishmaniózis akár végzetes kimenetelű is lehet, ráadásul a lepkeszúnyog közvetítésével kutyáról emberre is átterjedhet. 

A fentiek alapján világos lehet, hogy milyen fontos a hatékony védekezés, ezért olyan készítményt javasolt választanod a külső élősködők ellen, amely már magát a csípést is megakadályozza, illetve a lehető legtöbbféle vérszívó ellen véd, és elpusztítja azokat. A VECTRA® 3D a fent említett betegségeket terjesztő paraziták mindegyikével szemben hatásos, de fontos, hogy állatorvosod útmutatásai alapján ne csak kívülről, de belülről is védd kedvencedet! A VECTRA® 3D-ről itt olvashatsz bővebben. 

Szeretnéd, ha a többi gazdi is tudna ezekről a betegségekről? Akkor oszd meg a cikket Facebookon! 

Forrás: vectrapet.com/hu 
2022. március 28.

Kapcsolódó termékek

További termékek