10 tipp az egészséges kutyáért és cicáért!

A legtöbb gazdi arra törekszik, hogy kedvence minél egészségesebb legyen, ám ez nem is olyan egyszerű feladat, mint azt elsőre gondolnánk. Egy lista mindig segít abban, hogy jobban átlássuk a feladatainkat, ezért összegyűjtöttük a 10 legfontosabb tényezőt, ami szerepet játszik szőrös kis barátaink egészségében, és amit gazdiként neked is szem előtt kell tartanod. 

1. Rendszeres állatorvosi vizsgálat

A kutyák és a macskák jóval gyorsabban öregszenek nálunk, így az egészségi állapotuk is gyorsabban változik. A rendszeres, legalább évenkénti állatorvosi vizit azért ajánlott, hogy ezeket a változásokat hatékonyabban nyomon lehessen követni, és időben lehessen reagálni rájuk, így a kezelés is hatásosabb lesz. 

2. Oltások

Kedvenceink is ki vannak téve életveszélyes betegségeknek, de ezek nagy része megelőzhető a kötelező oltások beadásával kölyökkorban, illetve az előírt, rendszeres felnőttkori vakcinákkal. Ezek meghatározásában és beadásában is az állatorvosod lesz segítségedre!

3. Védekezés az élősködők ellen

Az imént említett betegségeken túl a különböző élősködők is komoly veszélyt jelentenek kedvenceinkre. Érdemes kikérni az állatorvosod tanácsát, hogy milyen készítményeket javasol a szívférgességet terjesztő szúnyogok, illetve a szintén komoly kórokozókat terjesztő kullancsok és bolhák ellen. Emellett nem szabad megfeledkezni a rendszeres féreghajtásról sem! 

4. Megfelelő táplálék

A megfelelően kiválasztott eledel elősegíti kedvenceid egészségének megőrzését, növekedését és megfelelő fejlődését. Ha sikerül jobban megismerned kedvenceid tápanyagszükségleteit, akkor olyan rendellenességeket előzhetsz meg, mint az elhízás, a cukorbetegség vagy az ízületi betegségek, pusztán azzal, hogy odafigyelsz a fejadagokra és követed a szakember által előírt diétát! 

5. Fogápolás

Gondoltad volna, hogy egy csomó betegség, például szív- és érrendszeri rendellenességek vagy veseelégtelenség hátterében is fogászati problémák állhatnak a cicák és a kutyák esetében? Éppen emiatt olyan fontos, hogy fogmosással, rágható „fogkefékkel” és szakszerű beavatkozással elősegítsd kedvenceid fogainak egészségét 

6. Odafigyelés kedvenceid viselkedésére

A kutyád és a cicád viselkedése kiváló fokmérője az egészségi állapotuknak. Ha ismered a jelzéseiket, könnyebben azonosíthatod az abnormális viselkedést, és hamarabb túllendülhettek a nehézségeken. Az állatorvos ebben is a segítségedre lehet, hiszen ő is tud ajánlani jó megoldást a különböző viselkedésproblémákra!

7. Testmozgás

Állatorvosok által készített jelentésekből kiderül, hogy kedvenceink körében túlságosan gyakori probléma a túlsúly, ami komoly betegségekhez, például ízületi vagy keringési rendellenességekhez, illetve diabéteszhez vezethet. Ezért fontos a rendszeres testmozgás, a közös játék és a megfelelő nagyságú mozgástér, amely a helyes táplálkozással kiegészülve elősegíti az egészséges testsúly megőrzését.

8. Ápolás

A megfelelő ápolás elengedhetetlen kedvenceid tisztaságához és komfortérzetéhez. A fürdetés, kefélés és nyírás elősegíti a bunda és a bőr egészséges egyensúlyának fenntartását, az állatorvos által ajánlott karomvágás pedig a nem kívánt sérüléseket akadályozza meg. 

9. Együtt töltött idő

A kedvenceinkkel töltött idő felbecsülhetetlenül értékes. Azon kívül, hogy nagyobb összhangba kerülhetsz a cicáddal és a kutyáddal, illetve szorosabbra fűzheted a köteléket velük, a simogatások által képbe kerülhetsz a fizikai állapotukkal is, így könnyebben felfedezheted a szokatlan elváltozásokat.

10. Tudás

A jó gazdi további ismérve, hogy mindig nyitott az új információkra, ha kedvencei neveléséről vagy egészségéről van szó. Ebben az állatorvosod lesz a legnagyobb segítségedre, akihez mindig bizalommal fordulhatsz, ha bármilyen kérdésed lenne, de érdemes követned különböző állatokkal foglalkozó felületeket is, mint például a kutyák és cicák viselkedésével és szorongásaival foglalkozó, és hasznos tanácsokat felsorakoztató Adaptil Blog, illetve a Feliway Blog!

Forrás: https://twitter.com/CevaSanteAnimal
2021. február 1.