Vannak a kutyáknak arckifejezéseik?

A kutyagazdik sokszor hajlamosak arra, hogy emberi tulajdonságokkal ruházzák fel kedvenceiket, és minden reakciójukba jelentést magyarázzanak. Ám számtalanszor kiderült már az is, hogy a kutyák meglepően sok mindenben alkalmazkodtak és hasonlóak hozzánk, például értik a szavainkat és a hangsúlyunkat is, tényleg álmodnak és akad olyan kutya, aki még  zongorázni is tud. Nemrégiben az is kiderült, hogy valóban kommunikálnak a mimikájukkal.

20171128_enkedvencem_kutya_arckifejezes_cikkA kutatókat régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogy az állatok miként akarnak és tudnak kommunikálni az emberekkel. A kezdetekben elsősorban a főemlősöket vizsgálták, ezért nem meglepő, hogy legelőször gibbonoknál és orángutánoknál bizonyították be, hogy megváltoztatják arckifejezésüket, ha emberek veszik őket körül. A szakemberek szerint ezzel a viselkedéssel kifejezetten nekünk akarnak üzenni. Sokáig fel sem merült, hogy erre más állatok is képesek lennének, így a kutyáknál megfigyelhető arcmimikát egyszerűen reflexszerű reakciónak nyilvánították, de hála a Porstmouth-i Egyetem tudósainak most már tudjuk, hogy téves volt a feltételezés.

Az intézmény munkatársai kísérletek során akarták bizonyítani, hogy a kutyák mimikájukkal az emberek felé akarnak kommunikálni. Ehhez kiválasztottak huszonnégy 1-12 év közötti ebet, és különféle szituációkba helyezték őket. Jutalomfalatot adtak nekik miközben emberek voltak jelen, és ezt megismételték önkéntesek nélkül is, majd önkéntesekkel, jutalomfalat nélkül. A kutyák reakcióit videóra vették, majd a felvételeket elemezve azt figyelték meg, hogy az eleség megjelenése nem befolyásolta a tesztalanyok arckifejezését, míg az ember jelenléte határozottan hatással volt a mimikára. A kutyák leginkább a szemöldök megemelésével vagy a nyelvük lógatásával próbálták kifejezni magukat. Előbbi talán tanult gesztus, ami arra utalhat, hogy a kutyák tisztában vannak azzal, hogy jó benyomást keltenek, ha megpróbálnak minél aranyosabbnak tűnni. Utóbbi sugározhat nyugalmat, de a stressz jelenlétét is mutathatja. Ezzel újabb bizonyítékot nyert, hogy a kutyák ki vannak éhezve a figyelmünkre, és ennek érdekében még hozzánk, és a kommunikációs formáinkhoz is képesek alkalmazkodni.

Ha van olyan fotód, amin kutyád szerinted üzenni szeretne az arckifejezésével, vagy egyszerűen csak mókásan grimaszol, küldd el kommentben ez alá a Facebook-poszt alá!

 

2017. december 11.