Kutyák a parlagi sasok védelmében

A jól képzett kutyák rengeteg területen segítik az emberek munkáját. Nagy hasznukat vesszük például a határvédelemnél vagy eltűnt személyek keresésénél, de gyakran találkozunk az utcán vakvezető kutyákkal is. Ha valaki a Kiskunságon jár, könnyen összefuthat Samuval és Carlóval is, akik nemrégiben kezdték meg munkájukat a Kiskunsági Nemzeti Park parlagi sasainak védelmében.

20171212_enkedvencem_kutya_parlagi_sasok_cikk2Miért van egyáltalán szüksége a parlagi sasoknak védelemre? Sajnos miattunk, ugyanis hazánkban és a környező országokban is súlyos problémát jelent az, hogy az emberek szándékosan vagy akaratlanul megmérgezik a ragadozó állatokat. Az esetek visszaszorításának érdekében Magyarország összefogott Csehországgal, Szlovákiával, Ausztriával és Szerbiával „A parlagi sasok védelme a Pannon régióban az ember okozta pusztulás visszaszorításával” című LIFE Nature projekt keretein belül, melynek a madarak életének megmentésén kívül az egyik részfeladata a különleges kutyák kiképzése. A projektet az Európai Unió továbbra is támogatja, így plusz négy éven keresztül folytathatják munkájukat a szakemberek a nemes ügy érdekében. Az ő segítségükre lesz Samu és Carlo, akiket a Magyar Madártani Egyesület (MME) és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) vásárolt és képzett ki, a feladatuk pedig különböző mérgek és az elhullott állatok felkutatása.

Nem ők az elsők, ugyanis a régióban egyedülálló módon már dolgozott egy kutya hasonló szerepkörben. A neve Falco, és az MME foglalkoztatta vezetőjével, Deák Gáborral együtt. Falco segítségével 4 év alatt 201 mérgezéses bűncselekményt sikerült feltárni, és több mint ötszáz esetet vizsgáltak meg. Az ő sikerükön felbuzdulva döntöttek úgy, hogy a magyarországi nemzeti parkok közül a kiskunságiban alkalmaznak először speciális kutyákat.  Carlo, a belga juhász és Samu, a német juhász több hónapos képzésen vett részt, majd idén ősszel tett sikeres hatósági vizsgát az ORFK Kiképző Központjában, decembertől pedig szolgálati keresőkutyaként kutat mérgek és mérgezés nyomai után. Munkájukra nagy szükség van, ugyanis 2012 és 2017 között a védett madarak közül 56 rétisas és 36 parlagi sas esett főleg növényvédő szerek okozta mérgezés áldozatául. Sok sikert kívánunk Samunak és Carlonak!                                                                                                                                                                                            Forrás: http://knp.nemzetipark.gov.hu

 

 

2017. december 25.