Jótanácsok kezdő és haladó autósoknak

Hét ágra süt a nap, üde zöld a táj, nincs is kellemesebb, mint beülni az autóba, hogy távol a város zajától, egy erdőben vagy egy tóparton kószálva, a hétvégi telken szöszmötölve  töltsük szabadidőnket. A kutyák többsége kitörő örömmel csatlakozik egy ilyen szabadtéri programhoz, hiszen a játék, a futkározás, a fürdés öröme ritkán adatik meg a városi kutyáknak. Ha pedig mindezt a gazda társaságában tehetik, az már igazán maga a mennyország! A fenti eszmefuttatásnak kritikus pontja az utazás. Vannak ugyanis olyan kutyák, akik egyáltalán nem élvezik az autózást: lihegnek, nyálzanak, hánynak, nyugtalanul forgolódnak, esetleg ugatnak. Ezeket a tüneteket vagy az utazási betegség, vagy pedig az utazási stressz okozza.

utazas_cikkAz utazási stressz az utazástól, leggyakrabban az autózástól, illetve magától az autótól való félelmet jelenti. Hátterében egy régi, kellemetlen élmény vagy a tapasztalat hiánya állhat. Rossz tapasztalatra pedig nem nehéz szert tenni.

Az út menti gyepen szimatoló kutyára “mély benyomást” tehet egy mellette centiméterekkel, csikorogva fékező autó. Hasonlóan rossz emlékként rögzül, ha első alkalommal akkor ül autóban a kutya, amikor éppen beteg, és aggódó gazdája bedobja a hátsó ülésre, majd lélekszakadva rohan vele a rendelőbe. A leggyakoribb tünet a nyálzás, hányás, lihegés, nyugtalanság és remegés. Gyakori, hogy a kutya “megtagadja” a beszállást, vagy az első adandó alkalommal kiszökik.

Az utazási betegség (más néven kinetózis) az emberek körében is ismert jelenség. A tünetek kialakulásáért a belső fülben található egyensúlyozószerv túlzott érzékenysége áll. Ilyenkor az egyensúlyszerv a szem által felfogott ingereket (pl. az útszéli fák mozgását) és a jármű imbolygó mozgásának hatását nem képes “kiegyensúlyozni”, így az agyban zavar támad, az eredmény pedig rosszullét lesz. Embereknél izzadás, fejfájás, émelygés, hányás tapasztalható, és az állatoknál is hasonló tünetek feltételezhetőek. A kellemetlen emlékek következtében rövid idő elteltével a kutya már nemcsak utazási betegségben fog szenvedni, de tünetei rövid időn belül kiegészülnek az utazási stressz tüneteivel is.

Sok tulajdonos életét megnehezíti egy utazási stresszben szenvedő kutya. Sokan még a nyaralásról is lemondanak, csak hogy elkerüljék az autózással járó bonyodalmakat. A kellemetlenségeken túlmenően egy ilyen kutya akár baleset előidézője is lehet, amennyiben elvonja a vezető figyelmét a közlekedésről.

Megoldás?!

Az egyensúlyszerv túlérzékenysége, azaz az utazási betegség kezelésére az antihisztaminok, B6-vitamin, illetve szükség esetén hányáscsillapítók használata javasolható, sok esetben nem sok sikerrel. Ugyanakkor törekedni kell arra is, hogy ne alakulhasson ki másodlagosan félelem.

Az utazási stressz esetében a kutya félelemérzetének megszüntetése a legfontosabb cél. A félelem ugyanis egy olyan mentális állapottal jár, amikor a kutya nem fogékony új ismeretekre, tehát nem tanítható eredményesen. Márpedig meg kell tanulnia, hogy félelemre semmi ok, sőt, az utazás akár kellemes élmény is lehet. Más szóval viselkedésterápia segítségével pozitív asszociációkat kell kialakítani a kutyában. Kölyök vagy fiatal kutya esetén a legjobbak az esélyek, de idősebb kutyával is van értelme a gyakorlásnak. Mint minden viselkedészavar, az utazási stressz is sok türelmet és gyakorlást igényel. A legfontosabb az, hogy mindig dicsérd meg a kutyát, ha megfelelően viselkedett! Gyakori hiba, hogy a tulajdonos ölelgetéssel, jutalomfalatokkal igyekszik segíteni a szemmel láthatóan félő kutyán. Pedig pont az ellenkezőjét éri el, ugyanis minden mozdulatával, gesztusával azt sugallja, hogy TÉNYLEG van mitől félnie, azaz csak még jobban elmélyíti a kutya félelmét!

A viselkedésterápiát kiválóan kiegészíti az Adaptil®-ban található appezin, amely egy szintetikus feromon. Hatására az ijedt kutya megerősítést kap, hogy nincs mitől tartania, és képes lesz reálisan felmérni a helyzetet. Rövidebb utazás esetén az Adaptil® Spray a legjobb választás, hosszabb utazás vagy nyaralás esetén pedig az Adaptil® Nyakörv.

Mind az utazási betegség, mind az utazási stressz esetben érdemes megfontolni néhány jó tanácsot:

  • Először álló autóval gyakoroljátok a be- és kiszállást,valamint a bent létet.
  • Ezt követően már rövidebb utakra is mehettek, amelyek a gyakorlás alatt mindig élvezetes eseménnyel végződjenek!
  • Mindig dicsérd meg a kutyát, ha megfelelően viselkedett. A megfelelő ez esetben annyit jelent, hogy nyugodt, nézelődik, érdeklődik.
  • Fokozatosan növeld az utazás időtartamát!
  • Kerüld a hangoskodást, például az ajtók csapkodását, kiabálást, a hirtelen fékezéseket! Halk, megnyugtató hangon beszélj a kutyához!
  • Két óránál hosszabb út esetén rendszeresen tartsatok pihenőt. Ilyenkor még az egyébként szófogadó kutyát is vedd pórázra (!), járjatok egyet, kínáld meg vízzel. Soha ne hagyd a kutyát egyedül az autóban!
  • Az utazás napján úgy etesd, hogy kb. 6 órával az indulás előtt már ne kapjon enni, csak inni!
  • Sokaknak bevált egy megfelelő méretű utazóketrec vagy szállítódoboz.
  • Rövidebb utazás esetén az Adaptil® Spray a legjobb választás, hosszabb utazás vagy nyaralás esetén pedig az Adaptil® Nyakörv.
  • Az Adaptil® Spray-t a kutya fekhelyére, a szállítóboxba vagy az autó légterébe kell fújni, kb. negyedórával az indulás előtt. Hatása 4-5 órán át tart ki, ezt követően ismételni kell a fújást. Az Adaptil® Spray alkoholt tartalmaz, ami kellemetlen a kutya számára, ezért tilos az állatra fújni, illetve 15 percet várni kell, mielőtt a kutyát a befújt területre engeded.
  • Az Adaptil® Nyakörv közös nyaralás vagy hosszabb út esetén tehet jó szolgálatot, hiszen folyamatos feromonhatást biztosít.

Jó gyakorlást kívánunk! 🙂

2016. július 11.

Kapcsolódó termékek

További termékek