Így ápold a kutyád fogait!

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvednek különböző fogászati problémáktól, ám sokan nem is törődnek kedvencük szájhigiéniájával, az esetleges elváltozásokra pedig gyakran túl későn derül fény. Az alábbiakban összeszedtük a leggyakoribb rendellenességeket, és a legjobb módszereket, hogy megóvd kutyád fogainak egészségét.

A mindennapos táplálkozás során a kutyák fogaira ételmaradékból, nyálból és a szájban található baktériumokból álló lepedékréteg rakódik, melyből a nem megfelelő tisztítás következtében idővel nehezen eltávolítható fogkő képződhet. A higiénia hiányával összefüggésben kedvenceink szájüregében könnyen elszaporodhatnak különböző ínygyulladást, továbbá erős szájszagot, az íny kivörösödését és (v)érzékenységét okozó baktériumok. Szakszerű kezelés hiányában kedvenced akár el is veszítheti fogait, a túlszaporodó baktériumok pedig további belső szerveket támadhatnak meg, ezért a rendszeres állatorvosi vizsgálat mindenképp ajánlatos!

A fogászati problémák megelőzésére a legjobb módszer a fogmosás. Mivel kedvenced valószínűleg csak enné a kefét, ezért jobb, ha saját kezedbe veszed az irányítást, és a patikákban beszerezhető kutyafogkefét és fogkrémet. A procedúra nem tart tovább két percnél, amennyiben kutyád már fiatal korától kezdve hozzá van szokva a mindennapos fogmosáshoz. Ha most kezdenéd el a megfelelő szájápolást, akkor a következő dolgokra figyelj:

  • haladj kis lépésekben: először kend be az ujjaddal finoman az elülső fogakat és az ínyt
  • ha kutyád ezt már megszokta, jöhetnek a hátsó fogak
  • ezután színre léphet a fogkefe először az első, majd a hátsó fogaknál is

Így ápold a kutyád fogait!

Ha a fogmosáshoz nem fűlik a fogad, akkor több alternatív megoldás is létezik kutyád szájhigiéniájának fenntartására. Az állatpatikákban kedvedre válogathatsz a különböző rágócsontok, rágószalagok vagy fogápoló rudacskák közül, melyeket a gyakorlatban akár jutalomfalatként is használhatsz! Ezen kívül még speciális „szájvíz” is létezik kutyák számára, melyet az itatótálba kell önteni.

A fentieken kívül a legfontosabb a rendszeres ellenőrzés, főleg ha idős kutyáról van szó. Az éves oltások alkalmával az állatorvosok általában a szájüreget is megvizsgálják, ám ha teheted, te is figyeld kedvenced, és bármilyen rendellenesség esetén fordulj szakemberhez! Meglátod, ha többet foglalkozol kutyád fogainak egészségével, az neki is ínyére lesz.

2016. április 7.