Elképesztő károkat okoznak a macskák Ausztráliában

Mivel a macskákat édes kis házi kedvencként tartjuk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy egyébként ők az állatvilág egyik legsikeresebb vadászai is, melynek ékes bizonyítékai például a lábtörlőn hagyott, „ajándéknak” szánt maradványok. Kevésbé ékes bizonyítéka a macskák vadászképességének az Ausztráliában kialakult súlyos helyzet…

20180822_enkedvencem_macska_ausztrália_cikk_tinyEgy kutatás szerint a cicák az elmúlt ötszáz évben minimum 63 emlős-, hüllő- és madárfaj kihalásában játszottak főszerepet, ami azt jelenti, hogy kedvenceinknél csak a rágcsálók, és főleg a patkányok bizonyulnak ártalmasabbnak. A féktelen vadászat főleg az olyan elszigetelt helyeken jelenti a legnagyobb problémát, mint Ausztrália, ahol a gazdik felelőtlen macskatartása miatt soha nem látott fajpusztítás zajlik. Az ivartalanítás elmaradása miatt sok millió elvadult kóbormacska él az országban, ami elképesztő károkat okoz az helyi élővilágban. Felmérések szerint egy-egy cica körülbelül 225 hüllőt fogyaszt el átlagosan egy év alatt, így összesen 650 millió gyík és kígyó esik áldozatául a portyázásoknak, ami önmagában is megdöbbentő, de ha belegondolunk abba, hogy a folyamat az első telepesek érkezése, azaz több mint 200 éve tart, még riasztóbb számokat kaphatunk…

A fent említett hüllők közül egyébként 11 a fenyegetett fajok közé tartozik, ráadásul nemcsak a hüllők, hanem a madarak is nagy veszélyben vannak, hiszen közülük is több millió végzi a macskák gyomrában évente, köztük olyan ritka fajok, mint a pettyes avarrigó vagy az éjjeli papagáj. Éppen ezért az ausztrál kormány elég komolyan veszi a cicák, és az egyéb telepesek által behurcolt állatok okozta problémák kezelését, és külön kormánybiztost neveztek ki az ügy érdekében, továbbá 6,2 milliárd forintnyi összeget különítettek el, melyből például egy 44 kilométer hosszú kerítést állítottak fel, hogy megóvjanak egy 9400 hektáros sivatagi területet. Az őshonos fajok érdekében a védett részt 100.000 hektárosra kívánják növelni, és betelepítéssel próbálják fokozni a szaporulatot.

Forrás: Index/MTI
2018. szeptember 26.